Bursa’da Kadın Toplum Merkezi Açıldı

impr-bursa-wgssUNFPA (Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu) ve IMPR Humanitarian ortaklığıyla Bursa’da yeni bir Kadın Toplum Merkezi Aralık ayında resmi olarak açıldı.

Bu merkezle birlikte UNFPA, 2016 yılı içerisinde 23 toplum merkezi sayısına ulaşmış oldu.

Kadınlar ve kız çocuklar için güvenli alanlar adı altında açılan bu merkezlerde üreme sağlığı, toplumsal cinsiyete karşı şiddetle mücadele ve kadının güçlenmesi ana başlıkları altında hizmetler veriliyor, toplumsal cinsiyete yönelik şiddetle mücadele ile kadınlar ve kız çocuklarının güçlenmesine yönelik çalışmalar yapılıyor.

Bu çalışmaları alt başlıklar çerçevesinde; aile planlaması, gebelik takibi, doğum öncesi ve doğum sonrası bakım, cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili takip, farkındalık oturumları, psiko-sosyal destek, meslek edindirme kursları, dil kursları, merkez dışı faaliyetler olarak ele alabiliriz. Ayrıca bu merkezlerde verilen hizmetlerin gereksinimleri karşılayamadığı durumlarda merkezler tarafından sevk mekanizmaları devreye giriyor. UNFPA Türkiye, 2017 yılı içerisinde bu merkezlerin sayısını 40’a çıkarmayı hedefliyor.

Açılış törenine, Bursa Yıldırım İlçesi Kaymakamı Mehmet Aydın, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Yıldırım Belediyesi Başkanı İsmail Hakkı Edebali, IMPR Kurumsal Politikalar Belirleme Başkanı Yüksel Yeni, IMPR Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan, UNFPA Danışmanı Gül Erdost, UNFPA Uzmanı Behire Özek, kadın faydalanıcılar ve IMPR Humanitarian Kadın Toplum Merkezi ekibi katıldı.