Eskişehir Kadın Sağlığı Danışma Merkezi Açıldı

 The opening ceremony of Eskisehir Women and Girls Safe Space took place on 25th May 2017
The opening ceremony of Eskisehir Women and Girls Safe Space took place on 25th May 2017

Yerinden edinilenler ve vatansızlar dahil olmak üzere mültecilerin yaklaşık yüzde 50’sini kadınlar ve kız çocuklar oluşturuyor.

Suriye krizinden etkilenmiş en kırılgan durumda olan kadın ve kız çocuklarının korunması ve güçlenmesi noktasında Kadın Sağlığı Danışma Merkezleri çok önemli bir yerde durmaktadır.

Bu amaçla Birleşmiş Milletler nüfus Fonu tüm Türkiye’de 20 adet Kadın Sağlığı Danışma Merkezi aracılığıyla hizmet vermekte ve bu sayının yıl sonuna kadar 40 olması beklenmektedir. Kadın Sağlığı Danışma Merkezleri kadınların ve kız çocukların cinsel sağlık, üreme sağlığı, kadın hakları, cinsiyet temelli şiddet ve toplumsal cinsiyet eşitliği ile psiko-sosyal destek konularında bilgi ve hizmet alabildiği, çeşitli ilgili beceriler kazandıkları ve kınanmadıkları bir ortamda sosyal ağlarını yeniden kurabildikleri alanlardır.

Eskişehir Kadın Sağlığı Danışma Merkezi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve Eskişehir Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliğinde Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım’ın finansal desteği ile yürütülmektedir. Kadın Sağlığı Danışma Merkezinin açılış töreni 25 Mayıs 2017 tarihinde Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen , Rektör Danışmanı Doç. Dr. Figen Çalışkan, Vali Yardımcısı Cafer Yıldız, Odunpazarı Belediye Başkanı Cemal Şahin, Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsanı Yardım Türkiye Başkanı Jane Lewis ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Karl Kulessanın açılış konuşmaları ile başlamıştır.

Açılış konuşmalarının ardından merkezin çocuk yararlanıcının oluşturduğu koronun Türkçe şarkılar ve kurdele töreni ile devam eden program merkezin gezilmesi ve tanıtımı ile son bulmuştur.