Genel Sekreter Ban Ki-moon İstanbul Atatürk Havalimanındaki terör saldırısını kınadı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde 28 Haziran’da gerçekleştirilen ve onlarca insanın ölmesine ve yaralanmasına neden olan terör saldırısını kınadı.

Ban,  sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, kurbanların ailelerine Türk hükümetine ve halkına taziyelerini iletti, yaralılara acil şifalar diledi. Açıklamada, “Genel Sekreter bu suçu işleyenlerin bir an önce yakalanarak adalet önüne çıkarılmasını umuyor” dendi.

Basında yer alan haberlerde terör saldırısında en az 44 kişinin yaşamını yitirdiği, 94 kişinin de hastenelerde tedavilerinin devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, Ban’ın terör tehdidine karşı Türkiye’nin yanında yer aldığı ve terör ve aşırılıkçı şiddet yanlıları ile mücadele amacıyla bölgesel ve uluslararası çabaların yoğunlaştırılması gerektiğine vurgu yaptığı ifade edildi.

Saldırıya BM sistemine bağlı diğer birimlerden de kınama geldi.

BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Nasır Abdulaziz El-Nasır yazılı olarak yaptığı açıklamada, “hain” ve “aşağılık” terör saldırısını en şiddetli şekilde kınada.

El-Nasır, terör ve aşırılıkçı şiddet yanlıları ile mücadelede Türk hükümeti ve halkı ile dayanışmalarını sürdüreceklerini belirtti ve BM Medeniyetler İttifakı’nın hoşgörü, karşılıklı anlayış ve barışçı diyalogu güçlendirme çabalarına devam edeceğini belirtti.

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Başkanı Taleb Rifai de terör saldırısı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, UNWTO’nun tüm uluslararası turizm topluluğu adına kurbanların ailelerine en içten taziyelerini sunduğunu, Türk halkı ve hükümeti ile tam bir dayanışma içinde olduklarını  vurguladı.

Rifai, turizm sektörünün birinci önceliğinin güvenlik olduğu, birçok ülkenin ekonomisine zarar vermek isteyenlerin turizmi hedef aldıklarını söyledi.