UNHCR Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle, zorla yerinden edilmeye ilişkin uluslararası bir fotoğraf sergisi ve panel söyleşisine ev sahipliği yaptı

UNHCR Türkiye Temsilcisi Pascale Moreau. Fotoğraf: UNHCR
UNHCR Türkiye Temsilcisi Pascale Moreau. Fotoğraf: UNHCR

20 Haziran Dünya Mülteciler Gününde, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği olarak, savaş, zulüm ve şiddet nedeniyle evlerinden kaçmak zorunda kalan 65 milyondan fazla kişinin dayanıklılığını ve cesaretini onurlandırıyoruz. Dünya Mülteciler Günü, aynı zamanda, dünyadaki mültecileri ve yerinden edilmiş kişileri aralarına alan; onlara güvenli bir ortam sağlayan; onları okullarına, işyerlerine ve toplumlarına kabul eden toplulukları ve insanları da takdir ettiğimiz bir gün.

UNHCR, son üç yıldır dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olan Türkiye’de, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nü anmak adına “Exodus Déjà Vu” isimli uluslararası bir fotoğraf sergisine ev sahipliği yapmıştır. Sergide, beş fotoğrafçının farklı kuşaklar boyunca ve farklı kıtalarda savaş, şiddet ve zulüm nedeniyle zorla yerlerinden edilen ve daha güvenli bir gelecek için umutları ve hayalleri dışında her şeyi arkasında bırakan insanların hayatlarına tanıklık eden fotoğraflar yer almaktadır. Açılış konuşmaları, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Cihad Erginay, UNHCR Türkiye Temsilcisi Pascale Moreau, Exodus Déjà Vu Projesi Direktörü ve Küratörü Partice Vallette ve foto muhabir Coşkun Aral tarafından gerçekleştirilmiştir.

Açılış konuşmalarını, “Farklı Gözlerden Mülteci Hayatları” isimli bir panel takip etmiştir. Dinamik panel söyleşisi sayesinde, izleyiciler bireysel yerinden edilme hikayelerine ve yolculuklarına tanıklık eden fotoğraflar ve kısa filmler aracılığıyla zorla yerinden edilmiş insanların hayat öykülerine ve deneyimlerine kulak verdi ve onları daha iyi anlama fırsatını yakaladı. Mültecilerin yalnızca sayılar olarak ifade edilmesi fikrinden uzaklaşma çabasıyla, panelistler söyleşide, küresel olarak zorla yerinden edilmiş rekor düzeydeki 65,6 milyon sayısının 65,6 milyon insan hayatı anlamına geldiğini gözler önüne seren her biri kendine özgü bireysel yaşam hikayelerine odaklandı.

photo1UNHCR Türkiye Sözcüsü Selin Ünal tarafından modere edilen panelde, UNHCR Türkiye Temsilci Yardımcısı Paolo Artini’nin yanı sıra, fotoğrafçılar ve yönetmenler de yer almıştır. Exodus Déjà Vu projesinde yer alan, çok uzun zamandan bu yana çatışmaları ve yerinden edilme krizlerini takip eden ve fotoğraflarıyla belgeleyen dünyaca ünlü üç fotoğrafçı ve fotomuhabir Coşkun Aral, Rahman Roslan, Roland Neveu; panelist olarak fotoğrafları ve o günlere dair anlattıkları aracılığıyla zorla yerinden edilen kişilerin deneyimlerini canlı bir şekilde ortaya koydu. Sabancı Vakfı Kısa Film Platformu tarafından mülteci kadınlar temasıyla düzenlenen kısa film yarışmasında ödül alan iki yönetmen Koray Polat ve Ramazan Kılıç da panelistler arasındaydı.

Sergi 24 Haziran tarihine kadar CerModern de ziyarete açıktır.