2016 Akdeniz’de en fazla göçmenin hayatını kaybettiği yıl oldu

Sicilya kanalında kurtarılan göçmenler – IOM/Francesco Malavolta (arşiv)
Sicilya kanalında kurtarılan göçmenler – IOM/Francesco Malavolta (arşiv)

Birleşmiş Milletler Göç Örgütü (IOM)’den yapılan açıklamaya göre, 2016 Akdeniz’de Avrupa’ya geçmeye çalışan en yüksek sayıda göçmenin hayatını kaybettiği yıl oldu.

IOM verilerine göre 2016 yılında çoğunluğu İtalya ve Yunanistan’a olmak üzere 363,348 kişi Akdeniz’i aşarak Avrupa’ya ulaştı. Ancak, aynı zamanda Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 5 bin 79 kişinin ise hayatını kaybettiği ya da kayıp olduğu ifade edildi. IOM, söz konusu rakamlara Aralık ayı verilerinin eklenmesi halinde ölü ve kayıp sayısında artış olacağından endişe ediyor.

IOM Başkanı William Lacy Swing, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “2016 yılında hayatını kaybedenlerin sayısına bir kaç yüzünün daha eklenme ihtimalinin bulunması trajediyi daha da derinleştiriyor” dedi. Swing, Avrupa hükümetlerinin göç konusunu kapsamlı bir şekilde yönetecek bir yol bulamamaları halinde söz konusu olayların devam edeceğini belirtti.

Swing, göç hareketlerinin güvenli ve yasal bir hale getirilebilmesi için hükümetlerin aile birleştirme vizeleri gibi yeni yolları denemeleri gerektiğini ifade etti.

Swing, artık işe yaramadığı anlaşılan taktikler kullanmak yerine yeni yılda yeni yaklaşımların ortaya konmasını istedi.

IOM ayrıca, Libya’da ilk kez, denizde mashur kalan göçmenlere ilk yardım konusunda bir kurs başlattı. İlgili Libya makamlarının katıldığı kursa mali destek Avrupa Birliği tarafından sağlanıyor.