“2019 Gönüllülük Yılı” tanıtımı yapıldı

 

YoV_Photo

Birleşmiş Milletler Gönüllüleri Türkiye ile Gençlik ve Spor Bakanlığı ev sahipliğinde 7 Aralık 2018 tarihinde gerçekleşen “Dünya Gönüllüler Günü: 2018 Dünyada Gönüllülüğün Durumu Raporu Türkiye Lansmanı”nda, 2019 yılı Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Muharrem Kasapoğlu tarafından “Gönüllülük Yılı” olarak ilan edildi. 22 Mart 2019 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen “2019 Gönüllülük Yılı” tanıtım toplantısında “Spor, Kültür-Turizm, Çevre, Afet ve Acil Durum, Eğitim, Sağlık ve Sosyal Hizmetler” başlıklarında uygulanacak gönüllülük stratejileri açıklandı, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Ulusal Gönüllülük Komitesi (UGK) üyeleri başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları temsilcileri, akademisyenler, Birleşmiş Milletler Gönüllüleri Türkiye Ofisi, tanıtım toplantısında buluştu.

Konuşmasında Birleşmiş Milletler Gönüllüleri tarafından hazırlanan “2018 Dünyada Gönüllülüğün Durumu Raporu” verilerine sıklıkla yer veren Bakan Kasapoğlu, “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” nın gerçekleşmesinde gönüllülerin yerinin önemine vurgu yaptı. Gönüllüğü kurumsallaştırmak için uygulanacak stratejinin 6 temel noktasını Türkiye’de gönüllülük kültürünün güçlendirilmesi; teknolojinin daha etkin kullanımı; daha etkili düzenleme ve risk yönetimi; gönüllü yönetiminin güçlendirilmesi ve eğitimin artırılması; kurumlar arası ilişkilerin güçlendirilmesi; gönüllülüğün tanınması ve değerlendirilmesi olarak belirtti.