5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü: Dünyada Gönüllülüğün Durumu Raporu 2018 Türkiye Lansmanı

unvBirleşmiş Milletler Gönüllüleri (BMG) Programı ve Gönüllü kuruluşların her sene 5 Aralık’ta kutladığı  Dünya Gönüllüler Günü bu sene 7 Aralık’ta T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda gerçekleşti. Bu sene kutlamalar Dünyada Gönüllülüğün Durumu Raporu 2018 Türkiye Lansmanı’nıyla başladı.

 “Gönüllüler Güçlü Toplumlar İnşa Ediyor” temasıyla bu özel gün kutlandı

BMG, gönüllülere ve gönüllülüğe dikkat çekmek adına GSB basta olmak üzere, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye Ulusal Ajansı, Başkent Üniversitesi ve Ulusal Gönüllülük Komitesi ile bir araya geldi .

Etkinlik, GSB Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Kardaş Ergezen ve UNFPA Türkiye Temsilcisi ve BM Mukim Temsilci Vekili Karl Kulessa’nın açılış konuşmalarından sonra BMG Genel Merkezi Dış İlişkiler ve İletişim Birimi Direktörü Alexandra Solovieva’nun Dünyada Gönüllülüğün Durumu Raporu 2108 çıktılarını sunduğu ve farklı paydaş grupları temsilcilerinin katıldığı panel ile devam etti.

BMG, BM Temsilcileri, Hükümet Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları ve özel sektör temsilcileri Türkiye’de gönüllülük hakkındaki düşüncelerini birbirlerine aktarma şansları oldu ve gönüllülük hakkında sürmekte olan projelerini paylaşma şansları oldu.

2019 Gönüllülük Yılı ilan edildi

Etkinliğin en çok dikkat çeken çıktılarından bir tanesi T. C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun 2019 yılını Gönüllülük Yılı İlan etmesi oldu. 2019 yılında düzenlenecek Gönüllülük zirvesinin kararının verilmesi de bu ilanı taçlandırmış oldu.

Gönüllülük Her Yaş Grubu İçindir

Başkent Üniversitesi’nde gerçekleşen “Yaş Almış Vatandaşlar ve Gençler için Gönüllülük: UNV – Başkent Üniversitesi Yaş Almış Vatandaşlar ve Nesiller Arası Gönüllülük” Projesi’ne katılan ülkenin farklı yerlerinden gelen gönüllü öğrencilerine katılım ve katkı sertifikalarını Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal verdi. Ardından 65 yaş üstü vatandaşlar için gönüllülük imkanlarının konuşulduğu ve gençlerle bir araya gelerek nesiller arası gönüllülük çalışmalarının önemine vurgu yapılarak Türkiye ve dünyadan iyi örnek uygulamaları paylaşıldı.