WFP: AB tarafından finanse edilen nakit yardımı programı Türkiye’de 850 binden fazla sığınmacıya ulaşıyor

Fotoğraf: Deniz Akkuş/WFP, Urfa, Türkiye
Fotoğraf: Deniz Akkuş/WFP, Urfa, Türkiye

Yenilikçi yardım programı ile aylık nakit yardımı alan Türkiye’deki sığınmacıların sayısı 850.000’e ulaştı ve bu sayı her geçen gün artıyor. Avrupa Birliği’nin finanse ettiği Sosyal Uyum Yardım Programı (SUY) Türkiye’de yaşayan ihtiyaç sahibi sığınmacıları gıda, kira, ilaç ve giysi gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaları için Kızılaykart banka kartı ile destekliyor.

Kart, ATM’lerden para çekmek için kullanılabileceği gibi, bir banka kartı olarak alışveriş için mağazalarda da kullanılabiliyor. Programa kayıtlı sığınmacılar ailede kayıtlı fert bayına aylık 120 TL yardım alıyor.

Gaziantep’te beş çocuğu ve yaraları yüzünden çalışamayan kocası ile yaşayan Suriyeli sığınmacı Nora: “Bu yardımı almadan önce kahvaltımız yalnızca çay ve ekmekti. Her küçük masraf için endişeleniyorduk. Şimdi her şey çok daha iyi. Artık biliyoruz ki kirayı ödeyebiliriz.”

SUY programı, Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım, Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı ve Türk Hükümeti arasında kurulmuş bir ortaklıktır.

AB Sivil Koruma ve İnsani Yardım Ankara Ofisi temsilcisi Jane Lewis: “Faaliyete geçtikten sonra aylar içinde yüz binlerce sığınmacıya, SUY aracılığıyla yardım ulaştırılıyor. Bu olağanüstü başarı, AB ve Türkiye ortak bir hedef için beraber çalışırsa neleri başarabileceğinin bir kanıtı.”

Üç milyondan fazla sığınmacı ile Türkiye, dünyadaki en büyük sığınmacı nüfusunu cömertçe barındırıyor. Bu sığınmacıların büyük çoğunluğu komşu Suriye’deki çatışma dolayısıyla yerlerinden edilmiş. Türkiye’deki sığınmacıların çoğu ülke genelinde, kamp dışında, şehir ve köylerde yaşarken, zor şartlarla mücadele ediyorlar. En çok ihtiyaç içindeki sığınmacı aileler, Kızılaykart SUY’un sağladığı yaşamsal yardıma güveniyor.

WFP Türkiye Ülke Temsilcisi Jean-Yves Lequime: “Bu yardımın sığınmacı ailelerin yaşamında ne kadar önemli bir etkisi olduğunu görüyoruz. Her ay bu yardımı alabilmek ailelerin kira veya okul ücretlerini ödemelerini veya yiyecek ve ilaç almalarını sağlıyor – ihtiyaçları ne olursa olsun.”

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık: “2016 yılı sonu itibariyle ilk faydalanıcılara, Sosyal Uyum Yardım Programı kapsamında dağıtmaya başladığımız Kızılaykartların bugün ihtiyaç sahibi 850.000 sığınmacıya ulaştırılmasından büyük mutluluk duyuyorum. Kızılay, WFP, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Halkbankası ve diğer paydaşların özverili çalışmaları sonucunda, kısa bir sürede bu rakama ulaşmış olduk. Umarın hedeflenen rakamlara birkaç ay içinde ulaşır ve daha fazla insanın yüzünü güldürürüz.”

Türkiye’de yaşayan sığınmacılar, her hafta binlerce başvuruyu işleme alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı ofisleri ile Türk Kızılayı Hizmet Merkezleri’nden programa başvurabiliyorlar. En çok ihtiyaç sahibi oldukları belirlenen ailelere programa kabul edildikleri ve aylık nakit yardımı alacakları konusunda kendilerini bilgilendiren bir SMS gönderiliyor. Programa uygun olmadıkları belirlenen aileler aile veya ihtiyaç durumları zaman içinde değişirse tekrar başvurabiliyorlar.

Eylül 2016’da WFP, AB ile bir ortaklık anlaşması imzaladı. SUY, desteklemeyi planladığı kişi sayısı ve katkısının önemi açısından Avrupa Birliği’nin fonlandırdığı en büyük insani yardım programıdır.