AFAD ve OCHA İkinci Eylem Planı’nı imzaladı

afadocha2AFAD ve Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA) arasında uluslararası insani gündemi birlikte geliştirmek, insani müdahale ve hazırlık ağlarına operasyonel katılım gibi konuları içeren eylem planının ikincisi imzalandı.

İmza töreninde konuşan AFAD Başkanı Sn. M.Halis Bilden, AFAD ve OCHA arasında çok önemli ortaklıkların bulunduğunu, birlikte güzel işlerin yapıldığını belirterek, imzalanan ikinci eylem planının bunu daha da pekiştirip netleştirdiğinin altını çizdi. Bilden’in ardından söz alan OCHA Türkiye Direktörü Trond Jensen ise imzalanan eylem planının var olan işbirliğini daha da ileriye götürme amacını taşıdığını belirterek, ikinci eylem planında Birleşmiş Milletler İnsani Zirvesi’nde alınan kararların takibinin de bulunduğunu vurguladı.

AFAD ve OCHA işbirliğiyle hazırlanan eylem planı ilk olarak 2013 yılında, 2013-2015 yıllarını kapsayacak şekilde imzalandı. İki kurum arasındaki işbirliğinin devamını sağlamak adına 2017-2019 yıllarını kapsayan ikinci bir eylem planı daha oluşturuldu. İkinci eylem planı, “Uluslararası insani gündemi birlikte geliştirmek, Türkiye’nin küresel ve çok taraflı insani forumlar ile işbirliği kurması, taraflar arasında bilgi alışverişinin yönetimi,  insani müdahale ve hazırlık ağlarına operasyonel katılım,  Türkiye’den Suriye’ye sınır ötesi insani planlama ve müdahalede operasyonel koordinasyon ve işbirliği, Türk sivil toplum kuruluşları için kapasite geliştirme” ve “İnsani Yardımlarda sivil-asker işbirliği” konularını içeriyor.