BM yetkilileri İdlib anlaşmasından memnun

İdlib'deki yıkım. Fotoğraf: WFP
İdlib’deki yıkım. Fotoğraf: WFP

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres ve diğer üst düzey BM yetkilileri İdlib’de silahlardan arındırılmış bir tampon bölge oluşturulması yönünde Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşmadan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Genel Sekreter Guterres’in sözcüsü tarafından yayınlanan açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 17 Eylül tarihinde İdlib bölgesinde silahtan arındırılmış bir tampon bölge oluşturulması yönünde anlaşmaya varmalarından Genel Sekreterin duyduğu memnuniyet ifade edildi ve Genel Sekreter’in Suriye’deki tüm taraflara anlaşmanın uygulanması ve insani yardım için en güvenli ve kesintisiz şekilde erişimin sağlanması için işbirliği yapmaları çağrısında bulunduğu belirtildi.

Açıklamada Guterres’in Suriye’deki çatışmanın temelindeki nedenlerin incelenmesi için hızlıca harekete geçilmesi ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı çerçevesinde kalıcı bir siyasi çözüm bulunmasının gerekliliğini vurguladığı kaydedildi.

Erdoğan ve Putin’in vardıkları anlaşma BM Genel Sekreteri’nin de geçen haftalarda bölgeyi “kan gölüne” çevirebilir diye uyardığı tam teşekküllü bir askeri operasyonu engelliyor. Muhaliflerin elinde son kalan bölge olan İdlib’de 1 milyonu çocuk 3 milyon kişi yaşıyor.

Basında çıkan haberlere göre Suriye hükümet kuvvetleri ile muhalif savaşçıların karşılaşmasını önleyecek olan tampon bölge Rus ve Türk askerleri tarafından kontrol edilecek, 15-20 km derinliğinde olacak ve 15 Ekim’e kadar oluşturulacak.

BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura da 18 Eylül tarihinde Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada Şam’da hava saldırıları, 17 Eylül akşamı bir Rus askeri uçağının düşürülmesi ve sonucunda 15 kişinin ölmesi gibi Suriye’de hala gerilimin devam etmesi endişe verici olmasına rağmen anlaşmanın memnuniyet verici bir gelişme olduğunu söyledi.

Mistura varılan anlaşma için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’e teşekkür etti.

Mistura söz konusu anlaşma sonrası artık ivedilikle Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı ışığında siyasi sürecin ileri götürülmemesi için bir neden kalmadığını vurguladı.

Mistura “Kapsayıcı bir siyasi sürece ihtiyacımız var ve BM bu sürece yardımcı olmak için burada” ifadesini kullandı

Güvenlik Konseyinde konuşan BM Acil Yardım Koordinatörü Mark Lowcock da kuzey batı Suriye’deki 2 milyon insana BM ve insani yardım kuruluşlarının Türkiye sınırından geçen konvoylarla hayat kurtaran acil yardım yapmaya devam ettiğini belirtti. Ancak Lowcock Suriye’nin diğer bölgelerine malzeme ulaştırmanın hala zor olduğunu kaydetti ve özellikle Rukban’daki güvensiz durumun yardım operasyonlarını olumsuz etkilediğini söyledi.