Alvaro Rodriguez BM Türkiye Mukim Koordinatör vekili olarak atandı

Alvaro Rodr,guez Türkiye'deki görevine başladıktan sonra ilk kamu etkinliği olarak Dünya Barış Gününde yapılan Barış Çanı çalma törenine katıldı. Fotoğraf: UNIC Ankara
Alvaro Rodriguez Türkiye’deki görevine başladıktan sonra ilk kamu etkinliği olarak Dünya Barış Gününde yapılan Barış Çanı çalma törenine katıldı. Fotoğraf: UNIC Ankara

Alvaro Rodriguez 1 Eylül tarihinde beş aylık bir süre ile Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörlük görevine vekaleten atandı. Alvaro daha önce Tanzanya’da Mukim Koordinatör görevini yürütüyordu.

Rodriguez, yeni görevi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin barış, insani yardım, kalkınma yardımı ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları dahil olmak üzere BM Anlaşmasında vurgulanan ilkelere olan desteği küresel çabaların başarısı açısından büyük önem taşıyor ve takdirle karşılanıyor” dedi.

Rodriguez, görev süresince önceliğinin BM ile Türk makamları arasındaki işbirliğini daha derinleştirmek ve genişletmek olacağını söyledi.

Kalkınma alanında onlarca yıllık tecrübe

Rodriguez, BM bünyesinde ilk kez 1991 yılında BM Kalkınma Programı (UNDP) Kenya Ofisinde göreve başladı. Daha sonra Çin ve Tayland’da görev aldı.

Çalışma hayatı boyunca Afganistan ve Pakistan’da üst düzey görevlerde bulundu, Somali’de ise UNDP Ülke Direktörü olarak çalıştı. Rodriguez ayrıca, New York’taki UNDP Genel Merkezinde UNDP’nin Küresel Programının denetiminden sorumlu Politika Destek Koordinatörü görevini yürüttü.

Rodriguez’in uzmanlık alanları arasında kapasite geliştirme, seçim desteği, krizlerin önlenmesi, insani yardım, risk yönetimi, çevre yönetimi ve afet risklerinin azaltılması gibi konular yer alıyor.

Aslen Şilili olan Rodriguez Kanada vatandaşıdır.

Rodriguez, öğrenim hayatına Şili, Kanada, Hindistan ve Avustralya’da devam etmiş olup Kalkınma ve Kalkınma Ekonomisi konularında diplomalara sahip bulunuyor.