Ankara’daki Halkbank görevlileri SUY için Gaziantep’te gönüllü oldu

wfp-halkbankKızılay kartlarının dağıtımı için, Halkbank’tan 4 görevli asistan ve bir güvenlik görevlisi 10 günlüğüne gönüllü olarak Ankara’dan Gaziantep’e geldi.  Şahinbey Kızılay Hizmet Merkezi’nde Temmuz ayının son yarısında görevlerini yaptılar.  Gaziantep Şahinbey Kızılay Hizmet Merkezi, Türkiye’de yaşayan yardıma muhtaç sığınmacı ailelere ulaştırılan yardımların koordinasyonunu sağlayan hizmet merkezlerinden biri. Sosyal Uyum Yardım (SUY) Programı’nın Antep’teki ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlayan Kızılaykart’ın dağıtımı bu merkezde gerçekleşiyor.

“Kartı alanlar vatansız ve gerçekten ihtiyaç sahibi insanlar.  Böyle güzel bir iş için burada olmaktan çok memnunuz. Hizmet merkezi oldukça sistemli, gelen sığınmacılar mütevazı kişiler. ” diyen Halkbank çalışanları, gerekirse Antep’e yine gelmekten mutlu olacaklarını söylediler.

Sosyal Uyum Yardımı programı ile kendilerine sağlanan Kızılaykart sayesinde sığınmacılar, her ay belli bir miktarda para yardımına sahip oluyorlar. Böylece gıda, kira veya ilaç gibi önemli ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.  Türk Kızılayı ve Halkbank işbirliğinde ortaya çıkarılan Kızılay Kart modeliyle, belirlenen yardım tutarları, zamandan tasarruf edilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

SUY; Avrupa Birliği ve Türkiye’nin iş birliğinin sonucu olarak çıkan, uygulamasını ise Dünya Gıda Programı ve Türk Kızılayı’nın, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile ortak gerçekleştirdiği bir yardım programı.