Avrupa Birliği, IOM ve T.C. Ticaret Bakanlığı Türkiye’de 800 Gümrük Personelinin kapasitesini arttırmak için işbirliği yapıyor

IOM-customs

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Ticaret Bakanlığı (TB), Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB), İçişleri Bakanlığı ve IOM temsilcileri AB tarafından finanse edilen yeni bir projenin tanıtımını geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleştirdi. Yeni proje, gelecek 30 ay boyunca gümrük memurlarının kapasitesini arttırmayı ve Türkiye’deki entegre sınır yönetimi uygulamalarının AB standartlarına uygun hale getirilmesini amaçlıyor.

“Gümrükler Muhafaza Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi”; proje ortakları, devlet yetkilileri ve uluslararası camia temsilcilerinin katılımıyla başlatıldı. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Sayın Abdullah Soylu, “Teknolojik gelişmelerin sağladığı imkânlardan yararlanarak ve paydaşlarla tam uyum içerisinde çalışarak gümrük kontrolleri alanındaki mevcut kapasitemizi daha da geliştireceğiz,” dedi.

Proje, AB tarafından yapılan 2,5 milyon Avro’luk katkı sayesinde hayata geçiriliyor. Önümüzdeki 30 ay boyunca, yolcu ve kargo kontrolü, risk analizi, gümrüğe ilişkin suç tespiti ve önlenmesi, uçak arama ve dedektör köpek eğitimi konularında yaklaşık 70 faaliyet gerçekleştirilecek.

Faaliyetler arasında Boşluk ve İhtiyaç Analizleri gerçekleştirilmesi, el kitaplarının hazırlanması, gümrük memurları için yurtdışı çalışma ziyaretleri düzenlenmesi, eğitimler için müfredat ve materyal geliştirilmesi gibi faaliyetler de var. Her faaliyet TB Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ile yakın iş birliği içinde planlanacak.

IOM Türkiye Acil Durum Program Koordinatörü Mazen Aboulhosn, “Bu proje, Türkiye’nin en büyük üç uluslararası havalimanında yetkililerin düzensiz göç, insan ticareti, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçlar ile mücadele kapasitesini arttırma konusunda IOM’in dünya çapında edinmiş olduğu deneyimlerden faydalanacaktır,” dedi.