Avrupa Birliği’nin finansmanını sağladığı nakit yardımı programı Türkiye’de yarım milyon sığınmcıya ulaşıyor

ESSN2Yenilikçi yardım programı ile aylık nakit yardımı alan Türkiye’deki sığınmacıların sayısı bu hafta 500.000’e ulaştı ve bu sayı her geçen gün artıyor. Avrupa Birliği tarafından finansmanı sağlanan Sosyal Uyum Yardım Programı (SUY) Türkiye’de yaşayan ihtiyaç sahibi sığınmacıları; gıda, kira, ilaç ve giysi gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaları için Kızılaykart adı verilen bir banka kartı aracılığıyla destekliyor.

Kartlar bir banka kartı gibi mağazalarda kullanılabileceği gibi ATM’lerden para çekmek için de kullanılabiliyor. Program ihtiyaç içerisindeki ailelerde bulunan fert başına 100 TL sağlıyor. Program için kayıtlar Kasım 2016’da başladı ve 2017’de en az 1 milyon sığınmacıya yardım ulaştırmak amacıyla ülke genelinde devam ediyor.

Gaziantep’te annesi, eşi ve 6 çocuğuyla birlikte yaşayan Suriyeli sığınmacı Şaban: “Kart mutfak masraflarını karşılamak ve kirayı ödemek için bana çok yardımcı oluyor. Büyük bir ailem olduğu için kartı almadan önce evi geçindirmekte zorlanıyordum.”

SUY programı, Avrupa Komisyonu İnsani Yardım ve Sivil Koruma Ofisi (ECHO), Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı ve Türk Hükümeti arasında kurulmuş bir ortaklıktır.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides: “Altı aydan kısa bir sürede yarım milyon insana ulaşmak olağanüstü bir başarı. Geleneksel yardım dağıtımı çok daha uzun sürecek, daha maliyetli olacak ve insanların gerçekten ihtiyacı olan, günlük ihtiyaçlarını karşılaması için gereken temel geliri, onlara sağlamayacaktı. İnsani aktörler ve Türk Hükümeti ile birlikte çalışarak yakında bu rakamın en az iki katı ihtiyaç içerisindeki insana ulaşabileceğiz.”

Türkiye çoğunluğunu komşu ülke Suriye’de evlerinden edilmiş sığınmacıların oluşturduğu, sayısı yaklaşık üç milyon olan dünya üzerindeki en fazla sığınmacı nüfusunu cömertçe barındırıyor. Sığınmacıların yüzde 90’ı kamp dışında Türkiye genelinde şehir ve köylerde yaşarken, yüzbinlerce sığınmacı zor şartlar altında yaşamakta ve geçinebilmek için bu tip yardıma muhtaç durumda.

WFP İcra Kurulu Başkanı David Beasley: “Nakit yardımı Türkiye’deki sığınmacılar için doğru bir çözüm. Sığınmacıların ihtiyaçları olan her şey halihazırda marketlerde bulunuyor ve harcadıkları para onlara ev sahipliği yapan yerli halka dönmüş oluyor. Bu yardım binlerce ebeveyne çocuklarının evde ihtiyacı olan istikrarı sağlamasında yardımcı oluyor. ”

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık: “Suriyeli misafirlerimize daha insani yaşam koşulları sunabilmek için ECHO ve WFP ile gerçekten örnek bir çalışmayı ortaya koyduk. Suriyelilere yönelik olarak kendi imkanlarımızla 6 yılı geride bırakan insani yardım çalışmalarımız SUY ile yeni bir aşamaya geldi. Bundan sonra ihtiyaç sahiplerine yardım edilirken SUY’un ortaya koyduğu standartların baz alınacağından eminim.”

Türkiye’de yaşayan sığınmacılar, her hafta binlerce başvuruyu işleme alan Türk Kızılayı Merkezleri ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı ofislerinden programa başvuru yapabilirler. En çok ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen ailelere, programa kabul edildikleri ve aylık nakit yardımı alacakları konusunda kendilerini bilgilendiren bir SMS gönderiliyor. Programa uygun olmadıkları belirlenen ailelere de bilgilendirme amaçlı bir SMS gönderilerek, zaman içerisinde ailenin durumu değişirse yeniden başvurmaları konusunda bilgilendiriliyorlar.

Eylül 2016’da WFP, AB ile bir ortaklık anlaşması imzaladı. Desteklemeyi planladığı kişi sayısı ve katkısının önemi açısından SUY, Avrupa Birliği’nin fonlandırdığı en büyük insani yardım projesidir.