Ban: BM’nin 71. Kuruluş yıldönümü Dünyanın ve Teşkilatımızın geçiş sürecine rast geliyor

Genel Sekreterlik ve Genel Kurul duvarlarına yansıtılan Sürdürülebilir Kalkınmna Hedefleri. BM/Cia Pak
Genel Sekreterlik ve Genel Kurul duvarlarına yansıtılan Sürdürülebilir Kalkınmna Hedefleri. BM/Cia Pak

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Bu yıl 71’incisi kutlanan Birleşmiş Milletler’in kuruluş yıl dönümünün dünya ve Birleşmiş Milletler için bir geçiş sürecine rast geldiğini söyledi.

Ban, 24 Ekim Birleşmiş Milletler Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin büyük vaadinin yerine getirileceğine dair küresel taahhütde bulunulmasıyla birlikte İnsanlığın sürdürülebilirlik dönemine girdiğini ve böylece Birleşmiş Milletler’in 71. kuruluş yıldönümünde dünyayı daha ileri götürecek 17 hedefin de belirlenmiş olduğunu söyledi.

Ban, “Dünya sonunda refaha giden yolun fosil yakıtların tüketilmesinden geçtiği görüşünün ötesine geçiyor. Hava sıcaklıklarının rekor seviyelere çıktığı bir dönemde Üye Devletler iklim değişikliği ile mücadele amacıyla Paris Anlaşmasını rekor sürede benimsedi. Bu tarihi önlemler 4 Kasım’da yürürlüğe girecek. Bu tarihi eşik yeşil, daha temiz, düşük karbonlu büyüme için en iyi şansı yaratıyor” dedi.

Birleşmiş Milletlerin sekizinci Genel Sekreterden dokuzuncu Genel Sekretere geçiş yaşadığını hatırlatan Ban, son on yıl içinde “Birleşmiş Milletler halklarına” hizmet etmekten onur duyduğunu vurguladı.

Genel Sekreter, “Hep birlikte paylaşılan ilerlemenin sağlam temellerini yerli yerine koyduk. Bu temel üzerine kadınların toplumdaki konumlarının güçlendirilmesi, gençleri süreçlere katma ve herkes için insan haklarına sahip çıkma konularında daha da fazla çalışarak daha fazlasını inşa etmeliyiz. Ancak, Ortadoğu, Güney Sudan, Sahel ve diğer yerlerde sonuçlandırılamayan çatışmaların neden olduğu büyük boyutlardaki ıstıraplar dahil olmak üzere çok ciddi acılar da çektik. Bu ve diğer şiddet ve afet cephe hatlarında cesur BM çalışanları kendilerini ortaya koydular ve korunmaya en muhtaç kesimlerin acılarını azaltmak için harekete geçtiler” dedi.

Ban, “Dünyanın dört bir yanındaki halklara teşekkür ediyor, herkesi yeni Genel Sekreter olarak seçilen Antonio Guterres’e, küresel barış, sürdürülebilir kalkınma ve insan hakları misyonumuzu devam ettirmek üzere tam destek vermeye çağırıyorum” diyerek mesajına son verdi.