Biliyor musunuz? 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü olarak kutlanıyor

big_catsTR-1024x723Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında “Yabani hayvanların ve bitkilerin kültürlerimizde ve toplumlarımızın sürdürülebilirliğinde oynadıkları önemli rol üzerinde odaklanıyoruz. Bu yılki tema büyük kediler üzerinde yoğunlaşıyor. Bu görkemli yırtıcıların Afrika’dan Asya’ya oradan Amerika kıtasına kadar bir çok yerde çita, jaguar, pars, aslan, puma, kar leoparı ve kaplan olmak üzere çeşitli türleri bulunuyor” dedi.

Etkileyici ve güç timsali olarak tanınan söz konusu karizmatik hayvanların soylarının giderek tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı uyarısında bulunan Guterres, “Bu hayvanların sayısı son dönemlerde büyük bir azalma gösterdi. Bir yüz yıl önce Asya’da 100 bin kadar kaplan yaşıyordu. Günümüzde bu sayı 4 binin altına düşmüş bulunuyor. Tarihi yaşam alanlarının yüzde 96’sını kaybetmiş durumdalar” dedi.

Guterres, “Diğer türlerin hikayesi de kaplanlarınkine benzerlik gösteriyor. Yaşam alanlarnı kaybetmeleri, iklim değişikliği, kaçak avcılık, yasa dışı ticaret ve insanların yaban hayatına müdahalelerinin artması sonucu hepsi tehdit altında bulunuyor” dedi.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin belli amaçları arasında kaçak avcılığı ve yasa dışı ticareti sonlandırarak vahşi yaşamdaki canlıları korumayı amaçladığını ifade eden Genel Sekreter, geçtiğimiz yıl BM’nin bu konuda üçüncü kararı alarak vahşi yaşamı korumak üzere tarihi bir adım attığını belirtti. Guterres, hükümetler, sivil toplum ve özel sektörün söz konusu kararların eyleme dönüşmesi için birlikte hareket ettiğini belirtti.

“Nihayetinde, büyük kediler dahil soyları tehlikede olan tüm türlerin korunmasını öngören politikaların sağlam bilimsel ve hukuki temeller üzerinde yükselmesi gerekiyor” diyen Genel Sekreter Guterres, ayrıca, bu önlemlerin yerel halkın ihtiyaçlarını da tam olarak karşılaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Guterres, yerel toplumlar ve ekonomilerin vahşi yaşamın korunmasından ne kadar çok fayda sağlarsa uygulanacak stratejilerin başarılı olma ihtimalinin de o kadar artacağını söyledi.

“Büyük kediler kilit taşı özelliği taşıyor. Onları korumak yaşam alanları olan geniş toprakları ve bu toprakların barındırdığı yaşam türlerini korumak anlamına geliyor” diyen Guterres. onları korumanın dünyanın sağlığı için hayati öneme sahip tüm ekosistemleri korumanın yolunu oluşturduğunu belirtti.

“Bir çok cesur doğal yaşam parkı korucusu ve güvenlik görevlisi vahşi yaşama yönelik suçlarla yerinde mücadele ediyor, soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türleri korumak için  hayatlarını tehlikeye atıyor” diyen Genel Sekreter. ancak, yaban hayatını korumanın herkesin ortak sorumluluğu olduğunu belirtti.

Guterres, “Dünya Yaban Hayatı Gününde dünyanın dört bir yanında herkesi bu konuda farkındalığı artırmaya ve büyük kediler dahil paha biçilemez ve kırılgan biyolojik çeşitliliğin tamamının korunmasına yardımcı olmaya çağırıyorum” diyerek mesajına son verdi.