Bir olmazsak, bir bir gideriz

unfpa-bilgi-83278 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım (ECHO) finansal destekleri, İstanbul Bilgi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Sözcüsü Songül Öden tek kişilik oyunu olan Lal Hayal’den sahneleri izleyicilerle UNFPA, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu İnsani Yardım Programı Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet Uzmanı Bora Özbek yönetiminde tartışarak kadına yönelik şiddet ve cinsiyet eşitliği üzerine karşılıklı konuşmalar yaptı. Lal Hayal tek kişilik tiyatro oyununda sanatçı Songül Öden, 7 kadın karakteri canlandırıyor.

2012 yılından beri UNFPA, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu sözcüsü olarak görev yapan Songül Öden, sözcülük görevi sırasında yaptığı ziyaretkerde tanıştığı kadın ve kız çocukları ile UNFPA, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu çalışanlarından duyduğu çalışmalardan yola çıkarak, oyuna konu olan 7 kadın karakteri geliştirdiği söyledi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleşen 8 Mart etkinliğini, 200’e yakın izleyici takip etti. İzleyiciler arasında üniversite öğrencileri, akademisyenler, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun İnsani Yardım Programı’nın yürütücü ortaklarından bazıları katılım gösterdi.

Tartışmalı okuma provasında kadın karakterlere hayat veren başarılı sanatçı ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Sözcüsü Songül Öden, etkinlik hakkında “Şiddet her kesimden kadını etkiliyor. Kadınların sadece alt gelir grubundan değil kariyerlerinin üst noktalarında olan kadınlar da şiddet mağduru olabiliyor” dedi. Oyundaki kadın karakterlerden birinin şiddet konusunda kadınların dayanışma içinde olmamasının açacağı ciddi sorunları özetleyen “bir olmazsak, bir bir gideriz” repliğini tekrarlayan sanatçı Songül Öden, kadınların şiddet karşısında sessiz olmaması gerektiğine vurgu yaptı. Okuma ve karakter canlandırmalarında kısa aralar vererek izleyiciler ile karakterleri, karakterlerin başına gelen olayları ve bu olayların izleyicilerde yarattığı düşünceleri tartıştı.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu İnsani Yardım Programı Toplumsal Cinsiyet Uzmanı Bora Özbek, okuma provasında kadına yönelik şiddetin sadece şiddete uğrayan kadını etkilemediği, bireysel, ailesel ve toplumsal olumsuz etki ve sonuçları olduğunu da karakterler üzerinden vurguladı.  Ayrıca şiddetin farklı türlerde karşımıza çıktığını, fiziksel şiddetin olduğu kadar psikolojik ve ekonomik şiddetin de hayatımızın her alanında gerçekleşebileceğini belirtti.  Bu şiddet türlerinin herhangi bir sosyo-ekonomik düzeyden bağımsız olarak, toplumun her alanında yaşandığını ve yaşatıldığını ve bu durumun karakterler üzerinden vurgulanmış olmasının da çok değerli olduğunu katılımcılarla paylaştı.  Bir soru üzerine, toplumsal cinsiyet kalıplarının oluşmasının kişilerde çok küçük yaşlarda başladığını, öncelikle aileden örnek alınan bu toplumsal cinsiyet rollerinin, yazılı ve görsel medyadan, çevresindeki kişilerden, okuldan ve okul arkadaşlarından görülerek/öğrenilerek desteklendiğini belirtti.  Toplumsal cinsiyet hassasiyetinin geliştirilmesi için, bütün bahsi geçen alanlarda toplumsal cinsiyete duyarlı yaklaşımlarda bulunulması gerektiğini vurguladı.