Birbirine tutunan hayatlar

IOM-terziŞu an 31 yaşında olan Mazlum, terziliği 12 yaşındayken Halep’te ailesinden öğrendi ve ergenlik yıllarında terzi olarak çalıştı. Kıyafet biçip dikme sanatının inceliğinden çok etkilenen Mazlum, 20 yaşında kendi terzi dükkânını açtı. Mazlum’un kendi toplumunda tanınmış bir terzi olma hayali 2012 yılında savaş nedeniyle kesintiye uğradı. Şartlar giderek zorlaşınca ve 2013 yılında bölgedeki diğer binalarla birlikte onun dükkânı da yakıldığında artık dükkânına ulaşması imkânsız hâle geldi ve Mazlum zor bir karar vererek ailesiyle birlikte Türkiye’nin Şanlıurfa iline taşındı.

Türk kültürü ve dili konusunda herhangi bir bilgisi olmadan her şeye sıfırdan başlamak Mazlum için zordu. Önce bir fabrikada çalışmaya başladı, ardından toplumda yetenekleriyle, samimi tavrı ve gülümsemesiyle adını duyurmaya başladığı bir atölyeye geçti. Çalışmalarından biri esnasında gelecekteki eşiyle tanıştı. “Bir elbise için atölyeye geldi ve ben ondan gerçekten çok hoşlandım. Bu ilk görüşte aşktı” diyor Mazlum. Evlendikten ve ailelerine ikiz çocuklarının katılmasından sonra, onlara daha iyi şartlarda bir yaşam sağlamak Mazlum’un önceliği oldu.

Babasının IOM’in Türkiye’deki Suriyelilere iş kurmak için gereken alet setlerini sağlayan ayni hibe programı hakkında Mazlum’u bilgilendirmesi üzerine, Mazlum hemen başvuru yaptı ve kendi dükkânını açmasını sağlayan biçki dikiş setini aldı. Ev sahibi ve Suriyeli toplum ile kurduğu güçlü ilişkiler, müşterilere ulaşmasını sağladı. “Bu proje hayatımı değiştirdi” diyen Mazlum, şunları ekliyor: “Yeğenlerimle çalışarak para kazanabiliyor ve evimi geçindirebiliyorum. Çok mutluyum çünkü bu benim kendi dükkânım. Daha büyük bir atölye kurmak ve işimi büyütmek istiyorum. Ardından da insanlara eğitim vermek ve onların iş bulmalarına yardımcı olmak istiyorum çünkü işsiz olmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum ve insanların böyle bir şey yaşamasını istemiyorum.”