BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan hayata gözlerini yumdu

Kofi Annan, Birleşmiş Milletler’in 7. Genel Sekreteri – BM/Mark Garten
Kofi Annan, Birleşmiş Milletler’in 7. Genel Sekreteri – BM/Mark Garten

Kofi Annan Vakfı tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler’in 7. Genel Sekreteri Kofi Annan’ın, geçirdiği rahatsızlık sonucu 18 Ağustos günü hayata gözlerini yumduğu belirtildi. Ganalı diplomat Annan 80 yaşındaydı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres yayınladığı taziye mesajında Annan’ın “iyilik gücünün rehberi” ve “Afrika’nın barış ve insanlığın savunucusu onurlu çocuğu” olduğunu söyledi

Guterres, kendisini Mülteciler Yüksek Komiseri olarak atayan Annan ile birlikte çalışma fırsatı yakalamış olduğu için gurur duyduğunu ve her konuda görüşüne başvurabildiği bir kişi olduğunu söyledi.

Guterres, Annan’ın her zaman diyaloğa açık, problemleri çözmeye hazır bir liderlik ortaya koyduğunu, en zorlu şartlarda dahi Birleşmiş Milletler Anlaşmasının değerlerini yaşatmak için çalıştığını, kendilerine ilham olmaya devam edeceğini söyledi.

Kofi Annan Afrika ülkesi Gana’nın Kamasi şehrinde 8 Nisan 1938’de dünyaya geldi.

Annan 1962 yılında Dünya Sağlık Örgütünde idari ve bütçe işlerinde göreve başladı. BM Genel Sekreteri görevine atandığı 1997 yılına kadar BM bünyesinde çeşitli üst düzey görevlerde bulundu.

Annan Ocak 1997-Aralık 2006 tarihleri arasında iki dönem üst üste BM Genel Sekreteri görevini yürüttü.

Annan BM Genel Sekreteri olarak çeşitli vesilelerle Türkiye’yi ziyaret etmişti.