BM Filistin Halkı ile Uluslararası Dayanışma Günü Ankara’da kutlandı

31karl-kulesa
Birleşmiş Milletler Filistin Halkı ile Uluslararası Dayanışma Günü, 29 Kasım’da Ankara’da Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, BM Mukim Koordinatör Vekili Karl Kulessa, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa ve Arap Birliği Temsilcisi Büyükelçi Faleh Majed Mutairi’nin katılımıyla düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Etkinilikte, Kulessa BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in mesajını davetlilerle paylaştı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, “Türkiye olarak kardeş Filistin halkına sürdürdüğümüz haklı mücadele desteğimizi ve dayanışmamızı her zamanki gibi aynı kararlılıkla aynı samimiyetle devam ettireceğiz” dedi.

Kıran, daha sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü vesilesiyle Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Halkının Vazgeçilmez Haklarının Kullanılması Komitesi Başkanı Cheikh Niang’a gönderdiği mesajı okudu.

Filistin’in Ankara Büyükelçisi Mustafa, İsrail’in şiddet ve işgal zihniyetini bırakarak, diğerlerinin haklarını tanıyıp, eşit bir davranış şekliyle barışı tesis etmesi ve sınırları siyasi olan savaşı inanç savaşına çevirmeyi bırakması gerektiğini söyledi.

Arap Birliği Temsilcisi Büyükelçi Mutairi de konuşmasında iki devletli çözüm ilkesinin korunması gerektiğini vurguladı.

Etkinlikte ayrıca çeşitli video sunumları da yapıldı.