BM Genel Kurul Başkanı Lajčák Büyükelçiler Konferansı için Ankara’ya geldi

Birleşmiş Milletler 72. Dönem Genel Kurul Başkanı Miroslav Lajčák BM/Rick Bajornas
Birleşmiş Milletler 72. Dönem Genel Kurul Başkanı Miroslav Lajčák BM/Rick Bajornas

Birleşmiş Milletler 72. Dönem Genel Kurul Başkanı Miroslav Lajčák Türkiye’nin uluslararası alanda benzersiz bir role sahip olduğunu söyledi.

Büyükelçiler Konferansı için 13 Ağustos’ta Ankara’ya günü birlik ziyarette bulunan Lajčák, konferansta yaptığı konuşmasında “Yüzlerce yıldır (Türkiye) dünyanın dört bir yanında siyasi, sosyal ve mali gelişmeleri etkiledi. Buna BM reform süreci de dahil” dedi. 

Lajčák konuşmasında ayrıca göç, barış, sürdürülebilir kalkınma ve BM reformu konularına değindi. Çok taraflı yaklaşımların önemini vurgulayan Lajčák, gelecekte bu alanda yaşanabilecek gelişmeler hakkındaki görüşlerini de katılımcılarla paylaştı. 

Türkiye’nin uluslararası alandaki benzersiz rolünü vurgulayan Genel Kurul Başkanı, “Bu nedenle bu konuları sizlerle ele almaktan memnuniyet duyuyorum, çünkü ilerleme sağlanabilmesi için sizlerin de aktif katılımınız gerekiyor” dedi.

Lajčák Ankara’da ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Lajčák  görüşmede Türkiye’nin BM’ye güçlü desteğinden, BM Genel Kurulundaki aktif ve gözle görülür rolünden ve dünyada en fazla sayıda mülteciye kucak açmış ülke olmasından dolayı teşekkürlerini iletti.  Görüşmede ayrıca bölgesel sorunlar ve bu sorunların uluslararası işbirliği ile çözüm yolları da ele alındı.

Lajčák ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, diyalog ve diplomasi yoluyla siyasi çözümler bulunması ağırlıklı olmak üzere bölge dinamikleri ele alındı.

Genel Kurul Başkanı Ankara’ya gelişinde ayrıca Birleşmiş Milletler Mukim Koordinatörü Irena Vojáčková-Sollorano ile görüşerek BM kuruluşlarının Türkiye’deki faaliyetleri hakkında da bilgi aldı.