BM Genel Kurulu Filistinlilerin daha fazla korunması için çağrısı yapan, orantısız güç kullanan İsrail’i kınayan kararı onayladı

BM Genel Kurulu Salonu. UN Photo/Manuel Elias
BM Genel Kurulu Salonu. UN Photo/Manuel Elias

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda düzenlenen özel oturumda, Filistinliler için daha fazla koruma sağlanmasını isteyen ve İsrail’in başta Gazze’de olmak üzere orantısız güç kullanmasını kınayan karar tasarısı kabul edildi.

İsrail’in ablukasında bulunan Gazze’nin sınırında yüzbinlerce Filistinlinin katılımıyla düzenlenen Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü sırasında İsrail güçlerince açılan ateş sonucu 120’den fazla Filistinli göstericinin yaşamını yitirdiği, binlercesinin ise yaralandığı belirtilmişti. 

İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı olarak Türkiye’nin ve Arap Grubu Başkanı sıfatı ile Tunus’un girişimi sonucu BM Genel Kurulunda düzenlenen özel oturumda söz konusu karar 8 hayır, 45 çekimser oya karşılık 120 evet oyuyla kabul edildi. 

ABD’nin Hamas’ın Gazze’deki rolünün kınanması isteyen bir maddenin karar tasarısına eklenmesi çağrısı ise 62 evet, 58 hayır  oyu aldı. Evet oyları Genel Kurul tam sayısının üçte iki çoğunluğunu sağlayamadığı için ABD’nin önerisi reddedilmiş oldu.

Kabul edilen kararla, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nden 60 gün içerisinde Filistinli sivillerin güvenliği ve refahı için yapılması gerekenleri içeren bir rapor hazırlaması isteniyor.

Karar ile ayrıca İsrail’in orantısız güç kullanımını durdurması talep ediliyor.

Kararda ayrıca, Gazze’den İsrail’i sivillerin yaşadığı bölgelere roket atılması da kınanıyor.

Benzer bir karar tasarısı daha önce Güvenlik Konseyi’ne getirilmiş, ancak ABD tarafından veto edilmişti.

Oylama öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Genel Kurul Başkanının sözcüsü Brenden Varma, tasarının kabul edilmesinin üye devletlerin siyasi iradelerini ortaya koymaları açısından önem taşıyacağını ve Genel Kurul’un konuyla ilgili somut tavsiyelerini ortaya koyacağını belirtti.

Genel Kurul kararlarının, Güvenlik Konseyi kararları kadar bağlayıcılığı bulunmuyor.