BM Genel Sekreteri dünyamız ve geleceğimizi garanti altına alacak yeni silahsızlanma planını açıkladı

BM Genel Sekreteri António Guterres Silahsızlanma Gündemini Cenevre Üniversitesinde açıkladı, 24 Mayıs 2018. Fotoğraf: Jean-Marc Ferre
BM Genel Sekreteri António Guterres Silahsızlanma Gündemini Cenevre Üniversitesinde açıkladı, 24 Mayıs 2018. Fotoğraf: Jean-Marc Ferre

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres nükleer silahlar ve diğer öldürücü silahların ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak yeni ve güçlü küresel silahsızlanma vizyonunu açıkladı.

“Ortak Geleceğimizi Garanti Altına Almak” isimli yeni silahsızlanma Gündemini İsviçre’deki Cenevre Üniversitesinde açıklayan Genel Sekreter, “Birleşmiş Milletler savaşlara son vermek için kuruldu. Ancak 70 yıl sonra dünyamız hala eskisi kadar tehlikeli. Silahsızlanma şiddeti önler ve sonlandırır. Silahsızlanma sürdürülebilir kalkınmayı destekler. Ve silahsızlanma bizim değer ve ilkelerimiz için doğru olanıdır” ifadelerini kullandı.

Guterres konuşmasında “haritadan şehirleri tümüyle silebilecek bir felakete, sadece bir mekanik, elektronik hata veya bir insan hatası kadar uzağız” uyarısında bulundu.

Genel Sekreter silahsızlanma gündemini bu konunun gerek İran ve Suriye gerekse Kore Yarımadası ile ilgili olarak her gün basında olduğu bir zamanda açıkladığını sözlerine ekledi.

Guterres yeni silahsızlanma vizyonunun toplu imha silahları, konvansiyonel silahlar ve yeni cephe teknolojileri üzerine odaklandığını belirtti.

Genel Sekreter Dünyada hala 15 bin nükleer silahın depolanmış halde olduğunu ve yüzlercesinin de dakikalar içinde ateşlenebilecek durumda olduklarını hatırlatarak, nükleer, kimyasal ve biyolojik silahsızlanmanın insanlığı kurtarabileceğini kaydetti.

Nükleer silahlara sahip ülkelerin felaketleri önlemede birinci olarak sorumlu olduklarını söyleyen Guterres, Rusya ve ABD’ye seslenerek Orta Menzilli Nükleer Güçler Anlaşması üzerindeki anlaşmazlıklarını çözmeye ve 3 yıl içinde sona erecek START anlaşmasını uzatmaya ve nükleer silahlarını azaltmaya çağırdı.

Guterres, hafif silahlar ve kara mayınlarının da aralarında olduğu konvansiyonel silahlardan arınmanın özellikle silahlı çatışmaların bedelini ödeyen sivillerin hayatını kurtaracağını söyledi.

Dünyada 2016 yılı sonu itibarıyla 65 milyon kişinin savaş ve şiddet yüzünden yerlerinden olduğunu hatırlatan Guterres, geçen yıl silahlanma ve ordular için dünyada 1.7 trilyon ABD Dolarından fazla harcama yapıldığını bu rakamın da Berlin Duvarının yıkılmasından bu yana silahlara yatırılan en yüksek miktar olduğunu sözlerine ekledi. Guterres silahlara harcanan bu paranın Dünyanın insani ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli paradan 80 kat fazla olduğunu da vurguladı.

Silahsızlanma Gündeminin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminden temel aldığını söyleyen Genel Sekreter, silahlara yapılan fazla harcamaların sürdürülebilir kalkınma kaynaklarını azalttığını da sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreteri'nin Silahsızlanma Gündemi dökümanın kapağı

BM Genel Sekreteri’nin Silahsızlanma Gündemi dökümanın kapağı

73 sayfadan oluşan Silahsızlanma Gündeminin kapağında Japon kağıt katlama sanatı origami ile yapılmış bir turna kuşu yer alıyor. 1945’te Hiroşima’ya atılan atom bombasından sağ kurtulan Sadako Sasaki bombanın neden olduğu lösemiden kurtulmak umuduyla binden fazla kağıt turna kuşu yapar. Bir Japon efsanesine göre kişi kağıttan bin tane turna kuşu yaparsa tanrılar da onun dileğini yerine getirirler. Ancak Sadako 12 yaşında hayata gözlerini yumar. Hikayesi tüm Dünyaya yayılır ve origami sanatıyla ile yapılan kağıt turna kuşları barışın sembolü haline gelir.