BM Genel Sekreteri Guterres: ABD mülteci programını askıya alan kararını kaldırmalı

UNSG A. Guterres addresses journalist at the SC stakeout.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres çatışma ve zülümden kaçan insanlar için yeniden yerleştirilme genellikle tek mümkün çözümdür dedi ve Suriyelilerin ülkeye girmesini engelleyen ABD kararının en kısa süre içinde kaldırılması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 27 Ocak tarihinde imzaladığı karar ile ABD’nin mülteci programının tamamı 120 gün süresince askıya alınmış, yedi müslüman ülkeden gelen mültecilerin ülkeye girişi 90 gün boyunca engellenmiş ve Suriyelilerin ülkeye alınması da yasaklanmıştı. Genel Sekreter Guterres mültecilerin yeniden yerleştirilmelerinin bir zorunluluk olduğunu ve ABD’nin her zaman mültecilerin korunmasında ön saflarda yer aldığını belirtti.

New York’taki BM Genel Merkezi’nde gazetecilere açıklamalarda bulunan Guterres, “Benim düşünceme göre, bu ABD politikası ne ABD’yi ne de başka bir ülkeyi teröristlerin ülkeye sızmasından koruyacak bir  yoldur. Bunu önlemenin etkin yolu bu değildir. Bu önlemlerin daha sonra değil en kısa zamanda kaldırılması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

ABD kararlarının “temel ilkelerimizi ihlal” ettiğini söyleyen Genel Sekreter, amaç teröristlerin ABD’ye girmesini engellemekse bu önlemlerin etkili olmayacağını yineledi.

“Sofistike küresel terör örgütleri ile karşı karşıyayız. Küresel bir terör örgütü ABD gibi bir ülkeye saldırı düzenleyecek olsa, teröristler günümüzde çatışmaların kızgın noktaları olan ülkelerin pasaportlarıyla ülkeye girmeye çalışmazlar” diyen Guterres, teröristlerin ya dünyanın en gelişmiş ülkelerinin pasaportlarıyla geleceğini ya da zaten onlarca yıldır ülke içinde olanları kullanacaklarını da sözlerine ekledi.

Guterres “İşte bu nedenle endişe ve öfkeyi körükleyen önlemler almamak çok önemlidir çünkü endişe ve öfke yayan önlemler aldığımızda bu tür örgütlerin dünyanın her yerinde uyguladığı üye alma mekanizmalarının tetiklenmesine yardımcı oluruz” diye konuştu.

Yeni ABD yönetiminin BM’nin amaçlarıyla örtüşmediği yönündeki bir soruyu cevaplarken Genel Sekreter: “Her karmaşık sorunun kolay bir cevabı vardır, bu cevap da tüm ilkeleri değerlendirirken sağlam durmak ve yapıcı diyalog kurmak için açık olmak. ABD yönetimi ya da dünyadaki herhangi bir yönetimle ilgili olarak bu kombinasyonu etkili kılmaya çalışacağım” dedi.