BM Genel Sekreteri Guterres Güvenlik Konseyindeki ilk konuşmasında barış çabalarının güçlendirilmesini istedi

711732Guterres-1024x682Birleşmiş Milletlerin dokuzuncu Genel Sekreteri olarak 1 Ocak 2017 tarihinde göreve başlayan António Guterres, Güvenlik Konseyine hitaben yaptığı ilk konuşmada barış ve sürdürülebilir kalkınma için yürütülen çabalara yenilerinin eklenerek güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Guterres, Güvenlik Konseyinin ihtilafların önlenmesi ve sürdürülebilir barış konulu oturumunda yaptığı açıklamada, “Krizlere müdahale etmek için harcadığımız zaman ve kaynak krizleri önlemek için harcayacağımızdan çok daha fazla. İnsanlar çok yüksek bedel ödüyor. Tümüyle yeni bir yaklaşıma ihtiyacımız var” dedi.

Milli ve milletlerarası karar vericileri, önceliklerinin krizleri önlemek olması gerektiğine ikna etmenin zor olduğunun görüldüğünü ifade eden Guterres, “Belki de kriz önlemede başarılı olmak fazla dikkat çekmiyor. Krizin önlendiği yerde TV kameraları olmuyor” dedi.

Genel Sekreter, günümüzde yaşanan çatışmaların genelde iç çatışmalar olduğunu ancak sonuçlarının bölgesel ve küresel olarak hissedildiğini söyledi.

Birleşmiş Milletlerin böylesine sorunlara yaklaşımının bölünmüşlük içinde olduğunu belirten Guterres, barış ve güvenliğe yönelik yaklaşımların yeniden dengeye konabilmesi için tutum değişikliğin şart olduğunu vurguladı.

Genel Sekreter onlarca yıldır önceliğin ihtilaflara müdahale üzerinde yoğunlaştığını belirtti ve “Gelecek için ise ihtiyacımız olan şey savaşı önlemek ve barışı sürdürmek için daha fazlasını yapmaktır” dedi.

Guterres, ayrıca konsey üyelerini BM Genel Sekreterliğinde karar alma süreçleri ve BM’nin temel taşları olan barış, güvenlik insan hakları ve kalkınma alanlarındaki kapasitesini entegre ederek güçlendirme amacıyla başlatmayı planladığı reformlar hakkında bilgilendirdi ve Genel Kurul ve Güvenlik Konseyinin bu konuda desteğini beklediğini belirtti.