BM Genel Sekreteri Guterres İsrail, Filistin ve etki gücü olan tüm tarafları iki devletli çözüm anlayışını yeniden tesis etmeye çağırdı

filistinBirleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Filistin Halkı ile Uluslararası Dayanışma Gününün çalkantılı, sıkıntılı ve üzücü bir dönemde kutlandığını söyledi.

Guterres, 29 Kasım Filistin Halkı ile Uluslararası Dayanışma Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında “Filistinlilerin onlarca yıldır süren kendi kendilerini yönetme, bağımsızlık ve  haysiyetli bir yaşam mücadeleleri, Filistin topraklarının işgalinin devamı; bitmeyen şiddet ve tahrik; yeni yerleşim yeri inşaatlarının devamı ve genişlemesi; barış süreci hakkındaki derin belirsizlik ve başta Gazze’de olmak üzere kötüleşen insani ve ekonomik koşullar nedeniyle bir çok sorunla karşı karşıya kalıyor” dedi.

Genel Sekreter, “BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) yeri doldurulamaz hizmetler sunuyor ve tam desteğimize ihtiyaç duyuyor” dedi.

Guterres, İsrail ve Filistin’i ve etki gücü olan tüm tarafları, kabul edilmiş sınırları dahilinde Kudüs’ün her ikisinin de başkenti olduğu yan yana barış, uyum ve güvenlik içinde yaşayan iki devlet anlayışı üzerine inşa edilen iki devletli çözüm vaadini ve uygulamasını yeniden tesis etmeye çağırdı.

Guterres, “Gelin, Filistin halkının haklarını savunacağımıza ve Filistinliler ve İsraillilerin birlikte barış, adalet, güvenlik içinde onurlu bir yaşam süreceklerine dair verdiğimiz söze sahip çıkalım” diyerek mesajına son verdi.