BM Genel Sekreteri Guterres İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye, Irak ve Kıbrıs konularını görüştü

BM Genel Sekreteri António Guterres (solda) İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. 11 Şubat 2017. – UNIC Ankara
BM Genel Sekreteri António Guterres (solda) İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. 11 Şubat 2017. – UNIC Ankara

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında 11 Şubat tarihinde İstanbul’da gerçekleşen toplantıda başta Suriye, Irak ve Kıbrıs olmak üzere güncel konuların ele alındı bildirildi.

Guterres, Genel Sekreter seçilmesini takiben ilk ikili ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirdi.

BM Sözcülüğü tarafından görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada, iki liderin görüşmede Suriye’de yaşanan çatışmaları ve çözüm için yürütülen diplomatik girişimleri ele aldıklarığı ifade edildi.

Açıklamada, “Astana konferansının Cenevre sürecine destek olarak düzenlenmiş olması nedeniyle Genel Sekreterin minnettar olduğu” belirtildi.

Türkiye ve Rusya’nın girişimleri sonucu Suriye hükümeti ve muhalif gruplar arasında Ocak ayında Astana’da görüşmeler gerçekleştirilmişti. BM önderliğindeki Cenevre toplantılarının da 20 Şubat’ta yeniden başlaması hedefleniyor.

Açıklamada, Genel Sekreterin terrör ile mücadelenin önemine vurgu yaptığı ve Suriye halkının desteği olmayan hiçbir çabanın başarılı olamayacağını söylediği belirtildi.

Genel Sekreterin Irak konusunda ise Musul’un Daeş’ten kurtarılmasının ülkede mezhepçi yaklaşımları körüklememesi aksine ulusal bir uzlaşmanın sembolü olması gerektiğini belirttiği bildirildi.

Genel Sekreterin ayrıca Türkiye’ye milyonlarca mülteciye cömertçe evsahipliği yaptığı için teşekkürlerini ilettiği ifade edilidi.

Açıklamada iki liderin Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri de ele aldıkları belirtildi.

Guterres, Türkiye ziyareti ile başladığı turda sırasıyla Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Katar, Mısır ve Almaya’da temaslarda bulundu.