BM Genel Sekreteri Guterres Türkiye ziyaretinde uluslararası topluluğun mültecilere yönelik ortak sorumluluğuna vurgu yaptı

Genel Sekreter Antonio Guterres (sağda), Başbakan Binali Yıldırım ile ortak basın toplantısında konuşma yapıyor. 10 Şubat 2017, İstanbul. Fotoğraf: UNIC Ankara
Genel Sekreter Antonio Guterres (sağda), Başbakan Binali Yıldırım ile ortak basın toplantısında konuşma yapıyor. 10 Şubat 2017, İstanbul. Fotoğraf: UNIC Ankara

Mültecilerin karşı karşıya kaldığı muazzam sıkıntıları vurgulayana Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, uluslararası topluluktan evlerinden kaçmak zorunda kalanlar ve onlara kapılarını açan ülkeler konusunda yükün paylaşılması çağrısında bulundu.

Türkiye’ye iki günlük bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Guterres, 10 Şubat tarihinde Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte İstanbul’da Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisinde düzenlenen ortak bir basın toplantısı bir çok ülkenin mülteci krizi karşısındaki yükü paylaşmaktan kaçındığının ve kapılarını mültecilere kapadığının görüldüğü bir dönemde uluslararası topluluğa mülteci rejiminin korunarak devamı ve sorululukların paylaşımı için çağrıda bulundu.

BM Genel Sekreteri Türkiye’ye gerçekleştirdiği ilk resmi ziyarette ayrıca, Suriyeli mültecilere cömertçe kapılarını açtığı için Türk halkına ve hükümetine teşekkürlerini iletti.

Suriye’de çatışmaların sona ermesine yönelik olarak Astana konferansında gerçekleştirilen ateşkesin başarıya ulaşması konusunda Türkiye’ye müteşekkir olduğunu belirtti ve bu gelişmenin soruna siyasi bir çözüm bulma amaçlı olarak yürütülen Cenevre görüşmelerinin de merkezinde yer alacağını belirtti.

Türkiye’nin uluslararası çokulusluluk sistemine yaptığı katkıları vurgulayan Guterres, Türkiye’nin Kıbrıs’taki garantör ülkelerden biri olduğunu, Kıbrıs görüşmelerinin olumlu sonuçlanmasını umduğunu belirtti.

Guterres, garantör ülkelerle müzakere edilmesi gereken hususlar olduğunu, Kıbrıs konferansının net tarihinin belli olmadığını, ancak en kısa sürede başarıya ulaşılacağından emin olduğunu belirtti.  Genel Sekreter, BM’nin rolünün liderlik değil, destek kuvvet olduğunu, kendisinin de elinden geldiğince bu konudaki katkılarını sürdürüceğini söyledi.

Genel Sekreter İsrail-Filistin ihtilafı için iki devletli bir çözüm dışında bir B planı ihtimalinin bulunmadığını, bu nedenle tarafların çözüme engel teşkil edecek tek taraflı adımlar atmaması gerektiğini söyledi.

Guterres, görüşmelerde ayrıca Irak, Libya ve Afganistan’daki gelişmeler ve insan haklarının korunmasının önemi konularının da ele alındığını ifade etti.