BM Genel Sekreteri Guterres: Ulusal sınırların idaresi herhangi bir ayrımcılık şekline dayandırılamaz

01-2017SecretaryGeneralUluslararası mülteci koruma politikasının bütünlüğünü zayıflatacak kararlardan duyduğu endişeyi dile getiren Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres çatışma ve zulümden kaçan mültecilerin korunma hakkı olduğunu söyledi.

Guterres 31 Ocak tarihinde yaptığı açıklamada, “Çatışma ve zulümden kaçan mültecilere daha da fazla sınır kapanıyor, uluslararası mülteci hukukuna göre ihtiyaçları ve hakları olan korumaya daha da kısıtlı erişebiliyorlar” ifadesini kullandı.

BM Genel Sekreteri açıklamasında Afrika kıtasında en fazla mülteciye ev sahipliği yapan Etiyopya’ya özellikle değindi ve Etiyopya’nın onlarca yıldır yüzbinlerce mülteciye sınırlarını açık tuttuğunu vurguladı.

Guterres, ülkelerin kendi sınırlarını içeriye terör örgütleri üyelerinden sızıntı olmaması için sorumlu bir şekilde kontrol etmesinin hakkı ve yükümlülüğü olduğunu kaydetti ancak bunun din, etnik kimlik ya da milliyet ile ilgili bir ayrımcılığa dayandırılamayacağı, böyle yapmanın toplumlarımızın temel ilke ve prensiplerine aykırı olduğunun altını çizdi.

Guterres bu tür ayrımcılıkların hepimizin mücadele etmek istediği terör örgütlerinin propagandasını kolaylaştıracak yaygın kaygı ve öfkeyi tetikleyebileceğini ve sağlam bilgilere dayanmayan “kör önlemlerin”  tecrübeli küresel terör hareketleri tarafından geçilme riski olduğu için etkisiz olma eğilimde olduğunu belirtti.

Guterres’in açıklaması ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın, pek çok başka kararın yanında ABD’nin mülteci programını 120 gün askıya alan ve Suriye de dahil olmak üzere çok sayıda Müslüman ülkeden gelen mültecilerin ABD’ye girişini yasaklayan karara 27 Ocak tarihinde imza atmasının ardından geldi.