İşgal altındaki Filistin topraklarından insan hikayelerinin anlatıldığı Uluslararası Medya Semineri Gazetecilerin karşılaştığı sorunlar ve yakaladıkları fırsatları ele aldı

seminar2019Birleşmiş Milletler’in Orta Doğu’da Barış 2019 Uluslararası Medya Semineri 11-12 Eylül tarihlerinde gazeteciler, akademisyenler, diplomatlar ve üst düzey hükümet yetkililerinin katılımıyla Ankara’da yapıldı. Katılımcılar 50 yıldan uzun bir süredir işgal altında yaşayan Filistin halkının seslerinin duyulmasında medya ve dijital aktivistlerin rolünü tartıştı.

Birleşmiş Milletler Küresel İletişim Dairesi ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen seminerin ilk günündeki iki panelde işgal altındaki Filistin Topraklarındaki insani kriz ve orada görev yapan gazetecilerin karşı karşıya kaldığı sorunlar ele alındı.

Seminerin açılışında BM Genel Sekreter yardımcısı Melissa Fleming adına konuşan BM Küresel İletişim Dairesi Stratejik İletişim Birimi Direktörü Seda Pumpyanskaya bu yıl 26’ıncısı düzenlenen seminerin Filistin halkının çektiği acıların devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Küresel İletişim Dairesinin kamuoyunun konu hakkındaki düşüncelerine duyarlı kalmaya ve diyalog ve birbirini anlamayı teşvik etmeye olan bağlılığının altını çizen Pumpyanskaya seminer sırasında katılımcılardan İsrail-Filistin ihtilafında en son eğilimler, yaşananlar ve medyada çıkan hikayeler konusunda paylaşımlarda bulunmalarının isteneceğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Genel Müdür yardımcısı Aydan Karamanoğlu da seminerin açılışında yaptığı konuşmada, Seminerin uzun süredir devam eden bu ihtilafa yeni bir bakış açısı getirmeye fayda sağlayacağını kaydetti.  Karamanoğlu Kuzey Afrika ve Orta Doğu haklarının yüzyıllar boyunca farklılıklarını bir güç kaynağı olarak kucaklayarak yaşayıp geliştiklerini ancak bugünün gerçeklerinin acı bir şekilde tarihten uzaklaştığını belirtti.

BM Genel Sekreteri António Guterres de seminere gönderdiği ve Pumpyanskaya tarafından okunan mesajında Filistin sorununa ancak iki devletin barış ve güvenlik içinde yaşadığı bir şekilde barışçı ve adil bir çözüm getirilmesi hedefinin hala ulaşılması zor olduğunu söyledi. İşgal altındaki Filistin topraklarında siyasi, ekonomik ve insani krizlerin korkutucu seviyelere ulaştığını vurgulayan Guterres Gazze’de yaklaşık 2 milyon Filistinlinin çok sıkı hareket ve erişim sınırlamaları altında, her gün artan yoksulluk ve işsizlik ortamında ve sağlık, eğitim, su ve elektriğe sınırlı erişim halinde yaşadığının altını çizdi. Genel Sekreter uluslararası topluluğun hızla ve kararlılıkla bu ihtiyaçları gidermeye çalışması gerektiğini ancak insani ve ekonomik destek ne kadar olursa olsun ihtilafın böyle çözülmeyeceğini belirtti. Guterres uluslararası hukuk, ilgili kararlar ve anlaşmalar uyarınca ihtilafa bir son vermek için Birleşmiş Milletler’in Filistin ve İsrail halklarını desteklemeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Senegal’in BM Daimi Temsilcisi ve Filistin Halkının Devredilemez Haklarının İcra Komitesi (CEIRPP) Başkanı Büyükelçi Cheikh Niang da İsrail’in yerleşke inşaatlarının ivme kazanması ve silahsız Filistinlilere karşı saldırıların artmasının büyük endişe verici olduğunu ifade etti. Niang işgal altındaki Filistin topraklarında görev yapan gazetecilere karşı artan şiddetin de endişe verici olduğunu belirtti ve Filistin Kalkınma ve Medya Özgürlüğü Merkezinin istatistiklerine göre Filistinli basın mensuplarına karşı saldırıların 2018 yılında 584 basın özgürlüğü ihlali ile yüzde 60 arttığını kaydetti. Bu koşullar altında bile basın mensuplarının işlerini yapmaya devam ettiğini kaydeden Büyükelçi Niang, “Siz gazeteciler sesi olmayanlara ses olmak da dahil olmak üzere çok çeşitli şekillerde Filistin halkı için daha iyi bir gelecek inşa etmeye katkı sağlayabilirsiniz. Sizin işiniz kolay değil” ifadelerini kullandı.

12 Eylül’de sona eren Seminerde işgal altındaki Filistin topraklarından kadınlarla ilgili haberler ve Filistin aktivizmini desteklemede ya da zarar verici yanlış bilgilerin yayılmasında sosyal medyanın rolü konuları da masaya yatırıldı.

Dışişleri Bakanlığı Genel Müdür yardımcısı Aydan Karamanoğlu iki gün süren Seminerin kapanışında yaptığı konuşmada katılımcıların canlı ve önemli tartışmalara katkı sağladıklarını belirtti.  “Hepiniz ihtilafa insan unsurunu getirdiniz” ifadesini kullanan Karamanoğlu işleri küresel sorunları saatlerce tartışmak olan diplomatların bazen konuşmalarının oradaki gerçek hayatlar üzerindeki yansıması olduğu gerçeğini gözden kaçırabildiğini hatırlattı. Karamanoğlu katılımcılara önemli işlerini yapmaya devam etmeye çağırırken, Seminerin İşgal altındaki Filistin topraklarındaki durumla ilgili küresel farkındalık yaratmada rol oynadığını kaydetti.

BM Küresel İletişim Dairesi Stratejik İletişim Birimi Direktörü Seda Pumpyanskaya da interaktif diyalog ve hayret verici hikayeler ile katılımcıların çok önemli sorunları ele aldığını belirtti. Pumyanskaya “bu iki gün barışın tüm sorunların cevabı olduğunu daha da iyi anlamamıza yardımcı oldu” dedi.