BM İnsan Hakları Komiseri: Suriye’deki savaş 2. Dünya Savaşından bu yana gelmiş geçmiş insan yapısı en korkunç felaket

Suriyeli bir baba bir yaşındaki oğluyla, Akdeniz’in ortasında onları kurtaran İtalyan gemisinde. Fotoğraf: UNHCR/A. D’Amato
Suriyeli bir baba bir yaşındaki oğluyla, Akdeniz’in ortasında onları kurtaran İtalyan gemisinde. Fotoğraf: UNHCR/A. D’Amato

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’aad Hüseyin Suriye’deki savaşın İkinci Dünya Savaşından bu yana gelmiş geçmiş insan yapısı en korkunç felaket olduğunu söyledi.

Zeid İnsan Hakları Konseyi’nin Suriye’de insan hakları ile ilgili üst düzey panelinde yaptığı konuşmada “Bugün ülkenin tümü bir işkence odası haline dönüşmüştür: barbarca dehşet ve tam anlamıyla adaletsizlik yeri haline gelmiştir” diye konuştu.

Zeid Suriye’deki savaş için “akan büyük kan dalgaları ve vahşet” ifadelerini kullandı.

Yüksek Komiser kısa süre önce akrabaları göz altına alınan ve kayıp Suriyeli kadınlarla görüştüğünü anlattı. Suriye’de rastgele alıkonulmuş, işkenceye uğramış, kaçırılmış, zorla kaybettirilmiş “sayısız insan” olduğunu söyledi.

İnsan Hakları Yüksek Komiseri ofisinin Suriye’ye girişine izin verilmediğini ve uluslararası insan hakları gözlemcilerine muhtemelen on binlerce insanın tutulduğu yerlere erişim izni verilmediğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler rakamlarına göre Suriye’de savaş nedeniyle 6.3 milyon insan yerlerinden oldu, bunların üstüne çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 4.9 milyon insan 2011 yılından bu yana komşu ülkelerde mülteci oldu.

2011 yılının 15 ve 16 Mart tarihinde başkent Şam’daki gösterilerin bastırılmasıyla başlayan Suriye’deki savaş yedinci yılına girmiş bulunuyor.