BM İnsani Yardım Şefinden 4 ülkede 20 milyon insanı etkileyecek kıtlık için harekete geçme çağrısı

BM Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi (OCHA) Başkanı Stephen O’Brien (sağdan ikinci) Güney Sudan’ın Unity Eyaletinde Ganyiel kentini ziyaret ediyor, 4 Mart 2017. Fotoğraf: OCHA/Gemma Connell
BM Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi (OCHA) Başkanı Stephen O’Brien (sağdan ikinci) Güney Sudan’ın Unity Eyaletinde Ganyiel kentini ziyaret ediyor, 4 Mart 2017. Fotoğraf: OCHA/Gemma Connell

Kıtlık riski ile karşı karşıya veya kıtlığın başladığı ülkelerden Kenya, Yemen, Güney Sudan ve Somali’ye Mart ayında yaptığı ziyaretlerin ardından BM Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi (OCHA) Başkanı Stephen O’Brien uluslararası topluluğu insanları “açlıktan ölmekten” kurtarmak için harekete geçmeye çağırdı.

O’Brien Güvenlik Konseyi’ne verdiği brifingde “Tarihin kritik bir noktasındayız. Daha yılın en başındayken BM kurulduğundan bu yana görülen en büyük insani kriz ile karşı karşıyayız” ifadesini kullandı.

BM’nin insani yardım şefi eğer toplu ve koordineli bir şekilde küresel olarak harekete geçilmezse insanların açlıktan ve hastalıklardan ölme, çocukların bodur kalma, insanların geleceklerinin yok olması ve ayrıca toplu yer değiştirmeler ve kalkınma kazanımlarının kaybedilmesi riskleri ile karşı karşıya olunduğunu söyledi.

Genel Sekreter’in bu konuda harekete geçilmesi çağrısının çok yerinde olduğunu belirten O’Brien açlıktan ölen çocukların fotoğraflarını beklemeden seferber olunması ve fonların sağlanması gerektiğini vurguladı.

Ziyaret ettiği ülkelerle ilgili bilgi veren O’Brien Yemen’de nüfusun yaklaşık üçte ikisinin yani 18 milyondan fazla insanın yardıma ihtiyacı olduğunu, bunların 7 milyonun gıda güvensizliğinin ileri düzeyde olduğunu, bu durum yetmiyormuş gibi çatışmaların da hala sürdüğünü kaydetti.
“Aynı mesajı herkese tekrarlamaya devam ediyorum: ancak siyasi bir çözüm insanların ızdırabına son verebilir ve bölgeye istikrar getirebilir” diye konuşan O’Brien ihtiyacı olanlara erişimin ve paranın sağlanmasıyla insani yardım çalışanlarının daha fazlasını yapabileceğini ancak, yardım çalışanlarının bu gün be gün büyüyen krizin uzun dönemdeki çözümü olmadığını vurguladı.

Kısa süre önce kıtlık ilan edilen Güney Sudan’da 7.5 milyon insanın yardıma ihtiyacı var. Bunlardan 3.4 milyonu yerlerinden olmuş durumda.

“Ülkedeki kıtlık insan yapısı. Çatışmalardaki taraflar da şiddeti durdurmak için müdahale etmeyenler de kıtlığın da tarafları” diye vurgulayan O’Brien Güney Sudanlı yetkililere seslenerek insani yardım için kısıtlamasız erişim konusundaki garantiyi sahaya yansıtmalarını istedi.

Benzer şekilde Somali’de de nüfusunun yarısının yani 6.2 milyon insanın yardıma ihtiyacı var, bunlardan 2.9 milyonuna ise acilen yardım ulaşması gerekiyor. En endişe verici durum ise beş yaşın altındaki 1 milyondan fazla çocuk akut beslenme yetersizliği riski ile karşı karşıya.
Kenya’da ise 2.7 milyon insanın gıda güvenliği yok ve bu rakamın Nisan ayında 4 milyona ulaşmasından korkuluyor.

O’Brien Kenya Hükümeti ile işbirliği içinde hayat kurtaracak yardım ve koruma için 200 milyon Dolarlık yardım isteği çağrısının yapılacağını kaydetti.

Güvenlik Konseyi’ne Çad Gölü Havzası ile ilgili Oslo’da yapılan konferans ile ilgili olarak da bilgilendiren BM’nin insani yardım şefi 14 donörün 672 milyon Dolar yardımda bulunma sözü verdiğini bu rakamın 458 milyon Dolarının 2017 yılında insani yardım için kullanılacağını anlattı. Ancak tüm bölgeye gerekli yardımı ulaştırmak için 1.5 milyar Dolara ihtiyaç olduğunu da hatırlattı.

O’Brien “Bu krizi ve kıtlığı ve bu insanlık felaketini geriye döndürmek mümkün. Hepsi önlenebilir” diyerek sözlerine son verdi.