BM Mukim Koordinatörü Sollorano: 2030 Gündemi hiç kimsenin geride bırakılmadığı bir dünya yaratılması amacıyla Dünya liderlerinin ortak kararı ile belirlendi

ksBirlemiş Milletler Mukim Koordinatörü Irena Vojáčková-Sollorano, Dünya liderlerinin, 2015 Eylül ayında 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinden oluşan 2030 Gündemi oluşturarak hiç kimsenin geride bırakılmadığı bir dünya yaratılması için kararlılıklarını ortaya koyduklarını söyledi.

Sollorano, 28 Mayıs’ta Ankara’da başlayan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri eğitim programının açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye’deki BM Sistemi, 2030 Kalkınma Gündeminin uygulanması ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Türkiye’nin kalkınma planlarına entegre edilmesi konularında, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleriyle ilgili çalışmaların koordinasyonundan sorumlu olan Kalkınma Bakanlığı ile yakın bir işbirliği içinde bulunuyor” dedi.

İki gün sürecek eğitim programı Türkiye’deki BM Sistemi ve Kalkınma Bakanlığı işbirliğinde, Kalkınma Bakanlığı  odak noktalarının yanı sıra diğer bakanlıkların, özel sektörün, sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Sollorano konuşmasında Kalkınma Bakanlığına ortaya koyduğu yakın işbirliği, BM Sistemi Üniversitesi (UNSSC)’ne hazırladığı kapsamlı program ve katılımcılara değerli katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti.

Sollorano, eğitim programının ana amacının katılımcıların Türkiye için Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ne anlama geldiği yönündeki görüşlerine katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Sollorano, “Türkiye, Binyıl Kalkınma Hedeflerinden bu yana 2030 Gündeminin de en büyük destekçilerinden biridir” dedi.

Kalkınma Bakanlığı Sosyal Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürü Emin Salih Aydın da açılış konuşmasında Türkiye’nin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin güçlü bir destekçisi olduğunu, 2016 yılında BM Genel Merkezinde düzenlenen üst düzey oturumda gönüllü olarak Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında attığı adımların sunumunu yaptığını hatırlattı.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine erişilmesi için sorumluluğun üye devletlerin kendilerinde olduğunu hatırlatan Aydın, bu hedefe ulaşılabilmesi için toplumların tüm katmanlarının Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleriyle bağlantılı olması gerektiğini belirtti.

Aydın, bu nedenle söz konusu eğitim programına önem verdiklerini belirtti.

Eğitim programı

İki günlük eğitim programıyla katılımcıların, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Türkiye açısından önemi dahil olmak üzere, 2030 Gündemi hakkındaki bilgi ve birikimlerinin artırılması amaçlanıyor. Böylece çok paydaşlı bir bağlamda kalkınma politikalarının belirlenmesinde sürdürülebilir kalkınmaya daha etkin yer verilmesine imkan tanınması amaçlandı.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Hakkında

Dünya liderleri 25-27 Eylül 2015 tarihinde New York’taki BM Genel Merkezinde bir araya gelerek 2030 yılına kadar dünyada yoksulluğun tüm boyutlarıyla ortadan kaldırılması ve insanlığın ortak refahının sağlanması için 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini kabul etti. Böylece küresel kalkınmanın kimsenin geride bırakılmadan gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.