BM Mülteci Örgütü Rohingyaların Bangladeş’e akınının kapasiteleri aşmasından endişeli

Bangladeş’e yeni ulaşmış mülteciler Fotoğraf: UNICEF/Brown
Bangladeş’e yeni ulaşmış mülteciler Fotoğraf: UNICEF/Brown

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi Myanmar’dan Bangladeş’e kaçan yaklaşık 436 bin Rohingya için destek çağrısında bulundu ve bu büyük mülteci akınının müdahale kapasitelerini aştığı uyarısında bulundu.

Kutupalong mülteci kampını ve Bangladeş-Myanmar sınırında mültecilerin kendi kendilerine oluşturdukları kamp yerlerini ziyaretinin ardından yayınladığı basın bildirisinde Grandi  “Durumları hala çaresiz ve eğer yardımlar hızlanmazsa dramatik bir şekilde daha da kötüye gitme riski var” ifadesini kullandı.

UNHCR Bangladeş’e çadır, mutfak malzemeleri ve solar lambaların olduğu yardım malzemeleri taşıyan 3 uçak gönderdi.

UNHCR ayrıca güvenli su ve sıhhı olanakları sağlanması için de Bangladeş Hükümeti ile çalışıyor. Bölgede çok sayıda uluslararası yardım kuruluşu ve sivil toplum örgütleri de bulunuyor.

Ziyareti sırasında Rohinyalar ile konuşan Grandi “Köylerin yakılmasına, ailelerin silahla veya kesilerek öldürülmelerine, kadınlar ve kız çocuklarının zulme uğramasına tanık olmuşlar. Mültecilerin çoğu evlerine geri dönmek istiyor, ama bu şiddetin sona ermesi ve Myanmar içinde haklarının verilmesi gerekli” dedi.

Grandi “Bu krizin çözümü Myanmar’da yatıyor. Ancak şimdilik çaresiz bir şekilde yardım ihtiyacı olanlara odaklanmalıyız ve yardımı artırmalıyız” dedi ve uygun bir mülteci kayıt sisteminin de önemine dikkat çekti.

Grandi Bangladeş’e sınırını açık tuttuğu için de teşekkür etti.

Bu arada BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) de Rohingyalı çocuklar ve aileler için 100 tonluk acil yardım malzemesinin Dakka’ya vardığını ve yardımların devam edeceğini açıkladı.