BM: Ortadoğu’daki sıcak hava dalgası sonucu Kuveyt’te hava sıcaklığı rekor kırarak 54 °C derece olarak kayıtlara geçti

Irak’ın Dohuk bölgesindeki Şariya Kampı (arşiv). OCHA/Gwen McClure
Irak’ın Dohuk bölgesindeki Şariya Kampı (arşiv). OCHA/Gwen McClure

Kuveyt’te hava sıcaklığının 54 °C derece olarak kayıtlara geçmesi üzerine Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO) bu durumun Asya ve hatta Doğu Yarım Küre için şimdiye kadar belirlenen en yüksek sıcaklık olup olmadığını araştırıyor.

Kuveyt’in Mitrabah şehrinde 21 Temmuz tarihinde hava sıcaklığının, mevsim normallerinin oldukça üzerinde bir seviyeye erişerek 54 °C derece olarak, Irak’ın Basra şehrinde ise 22 Temmuz’da 53,9 °C derece olarak kayıtlara geçtiği belirtiliyor. Fas’ın güney bölgelerinde de hava sıcaklığının 43-47 °C dereceye çıktığı ifade ediliyor.

WMO konuyla ilgili olarak yayımladığı açıklamada Kuveyt’te yapılacak incelemenin daha öncekilerde olduğu gibi meteorolojistler ve iklim bilimciler tarafından yürütüleceği belirtildi.

Açıklamada Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da son bir haftadır sıcak hava dalgası nedeniyle hava sıcaklıklarının mevsim ortalamalarının oldukça üzerinde gerçekleştiği belirtildi ve  bu nedenle ortaya çıkabilecek sağlık sorunları hakkında uyarıda bulunuldu.

Ortadoğu’da sıcak hava dalgasından en fazla mülteciler etkileniyor. Yaşam koşulları sıcak hava nedeniyle daha zorlaşıyor.

WMO kayıtlarına göre Dünya üzerinde kayıtlara geçen en yüksek hava sıcaklığı 10 Temmuz 1913 tarihinde ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Furnace Creek ve Death Valley bölgelerinde 56,7 °C derece olarak yaşandı.

Hava sıcaklıklarının Dünya genelinde rekor seviyelere eriştiği belirtiliyor.

WMO, sıcak hava dalgalarını ayrıca ABD’nin orta ve doğu bölgelerini de etkisi altına aldığı, bu bölgelerde de hava sıcaklığının 43-46 °C derece olarak belirlendiğini bildirdi.

İklim değişikliğine dikkat çekiliyor

WMO, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Panel’i araştırmalarına göre sıcak hava dalgalarına yüzyıl boyunca daha fazla rastlanacağını, bilimin geldiği seviyede hava sıcaklıklarının rekor seviyelere erişmesinin iklim değişikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığının anlaşılabileceğini açıkladı.

WMO, 2011-2015 döneminde yapılan araştırmaların insan kaynaklı iklim değişikliğinin bir çok aşırı iklim hareketlerinin ortaya çıkmasına katkı yapmış olabileceğini ortaya koyduğunu belirtiyor.