BM Özel Raportörü: Deliller gazeteci Kaşıkçı cinayetinin Suudi yetkililerce planlandığını ve işlendiğini gösteriyor

Birleşmiş Milletler Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnès Callamard – BM/Loey Felipe
Birleşmiş Milletler Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnès Callamard – BM/Loey Felipe

Birleşmiş Milletler Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnès Callamard  Türkiye’de toplanan delillerin Suudi Arabistanlı muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin “vahşi ve önceden planlanmış” bir şekilde Suudi Arabistan yetkilileri tarafından işlendiğine işaret ettiğini söyledi.

Callamard, vahşi cinayetin Kaşıkçı’nın sevenleri için sonsuz bir acı kaynağı olduğunu, BM dahil olmak üzere uluslararası toplumun cinayete daha fazla odaklanması gerektiğini söyledi.

Callamard’ın gazeteci Kaşıkçı cinayetine yönelik olarak başlattığı soruşturma kapsamında 28 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında beraberinde Barones Helena Kennedy ve Coimbra Üniversitesinden Profesör Duarte Nuno Vieira ile birlikte Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmişti. 

Söz konusu ziyareti takiben yapılan açıklamada, Türkiye’nin “uluslararası hukuk çizgisindeki etkili, kapsamlı, tarafsız ve şeffaf soruşturma çabasının” Suudi Arabistan tarafından ciddi şekilde engellendiği belirtildi.

Cinayetin uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkilerin ana kurallarını da ihlal ettiğini belirten Callamard, diplomatik misyonların dokunulmazlığının suçların cezasız kalmasına imkan tanıyamayacağını söyledi.

Özel Raportör, Türk istihbaratı tarafından ele geçirilen ses kayıtlarının bazı bölümlerini dinlediğini, ancak zaman kısıtlılığı nedeniyle teknik olarak tetkik etme fırsatı bulamadığını sözlerine ekledi.

Callamard, Kaşıkçı suikastinin bir istisna olmadığını, dünyanın dört bir yanında çeşitli rejimlere muhalif gazeteci, insan hakları savunucusu ve diğer karşıt grup mensuplarının da benzer saldırılara uğradığını söyledi ve uluslararası topluluğun bu duruma karşı daha güçlü ve ortak adımlar atması gerektiğini belirtti.

Ziyaretine verdiği destek nedeniyle Türkiye’ye teşekkür eden Callamard, tüm ilgili makamlardan soruşturma ekibiyle ile tam bir işbirliği içinde çalışmaya devam etmelerini istedi.

Callamard konuyla ilgili olarak hazırlayacağı nihai raporu 2019 Haziran oturumunda BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunması bekleniyor.