BM Raporu Arakan’da Rohingya Müslümanlarına karşı işlenen “korkunç zulmün” ayrıntılarını veriyor

Arakan’da yerlerinden edilmişlerin kaldığı bir kampta bir Rohingya müslümanı. Fotoğraf: OCHA/Htet Htet Oo
Arakan’da yerlerinden edilmişlerin kaldığı bir kampta bir Rohingya müslümanı. Fotoğraf: OCHA/Htet Htet Oo

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi (OHCHR) tarafından yayınlanan raporda Myanmar güvenlik kuvvetlerinin ülkenin kuzeyinde yer alan Arakan’da Müslüman Rohingya halkına karşı uyguladığı insan hakları ihlallerinin insanlık suçu teşkil edebileceğini bildirildi.

OHCHR tarafından 3 Şubat tarihinde yayınlanan ve geçtiğimiz ekim ayında Myanmar’daki saldırılardan kaçan kişilerle yapılan mülakatlara dayanan raporda, Myanmar güvenlik kuvvetlerinin toplu tecavüzler, bebek ve küçük çocuklar da dahil olmak pek çok kişiyi öldürmeleri, vahşice dövmeleri, kaybettirmeleri ve diğer çok ciddi insan hakları ihlalleri işledikleri bildirildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad El Hüseyin “Rohingya çocuklarının maruz kaldığı bu korkunç zulme dayanmak mümkün değil – nasıl bir nefret annesinin sütü için ağlayan bir bebeği bıçaklatabilir. Ve anne de bu cinayete onu koruması gereken güvenlik güçleri ona toplu olarak tecavüz ederken tanık olurken. Bu nasıl bir “temizlik operasyonu”dur? Böyle bir şeyle nasıl bir ulusal güvenlik hedefi amaçlanabilir?” ifadelerini kullandı.

OHCHR raporuna göre mülakat yapılan kadınların yarısından fazlası tecavüz ve diğer cinsel şiddet türlerine maruz kalmış durumda. Görüşülenlerin çoğu cinayetlere tanıklık ederken, büyük bir çoğunluğu da aile üyelerinin kaybolduğunu belirtiyorlar.

BM Raporu: Evler bilerek ateşe verilirken, insanlar zorla evlerin içine itildi

Raporda ayrıca, yüzlerce Rohingya Müslümanına ait ev, okul, market, dükkan, medrese ve camilerin ordu, polis ve bazen de sivil çeteler tarafından yakıldığı yönündeki ifadelere yer veriliyor. Tanıkların ifadelerine göre Rohingyaların yiyecekleri, pirinç tarlaları da dahil olmak üzere yiyecek kaynakları yok edildi ve hayvanlarına da el konuldu.

Raporda çok sayıda kişinin de güvenli bir yerlere kaçmaya çalışırken rastgele açılan ateşlerle öldürüldüğü belirtildi.

BM Raporu: “Ordu ya da Arakan köylüleri aralarında yaşlı ve engellilerin olduğu bir ailenin tümünü evlerinin içine kilitleyip evi ateşe verdi”
BM Raporunda “Farklı köylerden çok sayıda tanığın ifadesi ordunun aileler içindeyken evleri ateşe verdiği, diğer vakalarda da yanmakta olan evlerin içine Rohingyaları ittiğini doğrulamıştır” denildi.

Rapora göre, pek çok tanık ve kurban da dövülür, işkence veya tecavüz edilirken “Siz Bangladeşlisiniz, geri gidin” ya da “Senin Allah’ın senin için ne yapabilir? Bak biz neler yapabiliyoruz” şeklinde ifadelere maruz kaldıklarını anlattılar.

BM İnsan Hakları Şefi: Failler ve onlara emir verenler hesap vermeli

İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid uluslararası topluluğa seslenerek bu iddiaların ağırlığı ve boyutu göz önüne alındığında kuvvetli bir tepki verilmesi gerektiğini vurguladı.

Zeid “Myanmar Hükümeti bunların olduğunu yalanlamayı bırakıp kendi halkına karşı işlediği bu korkunç insan hakları ihlallerini derhal durdurmalı ve kurbanların adalet, tazminat ve güvenliğe erişmelerini garanti altına alma sorumluluğunu kabul etmelidir” dedi.

İnsan Hakları Yüksek Komiseri “Dua eden, ailelerini doyurmak için balık tutan veya evlerinde uyuyan insanları öldürmek, 2 yaşındaki çocuktan 80 yaşındaki kadına kadar insanları feci şekilde dövmek, bu ihlallerin failleri ve onlara bunları yapmaları için emir verenler hesap vermelidir” diye konuştu.

OHCHR’a göre 9 Ekim tarihinden bu yana devam eden şiddet olayları uzun süredir devam eden şiddet ve taciz, sistematik ve sistemik ayrımcılık sarmalını takip ediyor. Rapor onlarca yıldır Arakan bölgesine karşı uygulanan dışlama ve majinalleştirme politikalarına dikkat çekiyor.

Rapor, Myanmar Hükümeti Arakan bölgesinde sınırsız erişim sağlamayınca Yüksek Komiser Zeid’in Bangladeş Myanmar sınırına insan hakları yetkililerinden oluşan bir ekip gönderdiğini de kaydediyor. 9 Ekim 2016 tarihinden bu yana söz konusu sınırdan 66 bin Rohingya geçmiş bulunuyor.

Rapor ayrıca Myanmar güvenlik kuvvetlerinin bölgedeki operasyonlarının yoğunluk ve sıklığı azalsa da Ocak 2017 tarihinde de devam ettiğini belirtiyor.