BM Temsilcisi Rodriguez: Barışın yeni düşmanı İklim Değişikliği tüm insanlığı tehdit ediyor

peacebell2019-2Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez barışın yeni düşmanı iklim değişikliğinin tüm insanlığı tehdit ettiğini söyledi.

Dünya Barış Günü, Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği ve Türk-Japon Vakfının Ankara’da düzenledikleri Barış Çanı töreniyle kutlandı.

Ankara Botanik Parkında 23 Eylül Pazartesi günü düzenlenen Dünya Barış Günü Barış Çanı töreni ile dünya liderlerine küresel kalıcı barışın inşası için çağrıda bulunuldu ve tüm insanlığın güvenliği ve yaşamını tehlikeye sokan iklim acil durumu dile getirildi.

Etkinlikte bir konuşma yapan BM Türkiye Mukim Koordinatörü (tedviren) Alvaro Rodriguez “Barış kuruluşundan bu yana geçen 74 yıl boyunca BM’nin her gün yürüttüğü misyon ve hedeflerden biridir. Onlarca yıl boyunca barış bir dizi düşmanla karşı karşıya kaldı, ancak bugün yeni bir tehditle karşı karşıya:  O da tüm insanlığın güvenliğini, refahını ve yaşamını tehlikeye sokan iklim acil durumu” diye konuştu.

Rodriguez işte bu nedenle bu yıl hem BM Genel Kurulunda hem de burada iklim eylemi üzerine odaklandıklarını belirtti.

İklim değişikliğinin uluslararası barış ve güvenliğe açık bir tehdit oluşturduğunu vurgulayan Rodriguez şöyle devam etti: “Barış ancak iklim değişikliğiyle mücadele alanında somut adımlar atılması halinde sağlanabilir. İklim eylemi herkes için daha iyi bir dünya inşa etmeyi hedefleyen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının da merkezinde yer alıyor”.

Rodriguez  iklim değişikliğinin küresel bir sorun olduğunu vurguladı ve ancak küresel topluluk ortak bir şekilde harekete geçilirse bu soruna bir çözüm bulunabileceğinin altını çizdi.

BM Temsilcisi “bu kazanabileceğimiz ve kazanmak zorunda olduğumuz bir yarış. Sizlerin desteği hayati önem taşıyor” diyerek sözlerine son verdi.

Etkinlikteki bir diğer konuşmacı olan Türk-Japon Vakfı Başkanı ve Barış Çanı Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. C. Tayyar Sadıklar da “Bugün barışı hayal edebilme umudu için buradayız diyebiliriz. Her yıl Eylül ayında bu çanı barış için çaldığımızı ifade etmemize rağmen, aslında bu çanı barışa özlem duyduğumuz için çalıyoruz” dedi.

Tarihteki ilk barış anlaşması olan Kadeş Barış Antlaşması’nın Çorum ilçe sınırları içerisinde imzalandığını anımsatan Sadıklar, “Barışın doğduğu bu topraklarda barışın değerini bilerek yaşamak, barışı sağlamak ve muhafaza etmek, dünya barışı için çalışmak ve tüm dünyaya sesimizi duyurmak bugün bir araya gelmemizin en önemi sebepleridir.” ifadesini kullandı.

Japonya Büyükelçiliği Müsteşarı Yoichi Mikami de Barış Çanı’nın Türkiye’deki otuzuncu yılını kutluyor olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi ve Dünyanın nükleer silahlardan ve savaştan arınmasına daha da yaklaşılmasını temenni ettiklerini vurguladı.Tören, öğrenciler, sivil toplum kuruluşları ve diplomatik misyon temsilcilerinin Barış Çanını çalmalarıyla son buldu.

Rauf Orbay Orta Okulu öğrencileri de başarı ile seslendirdikleri eserlerle etkinliğe renk kattı.

Dünya Barış Günü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981 yılında aldığı bir karar ile Eylül ayında oturumların başladığı tarihi, milletler ve halklar arasında barışın desteklenmesi ve güçlendirilmesi amacıyla Dünya Barış Günü olarak ilan etti. Bu çerçevede BM Genel Merkezinde ve dünyanın dört bir yanındaki temsilciliklerinde her yıl 21 Eylül’de barışa destek amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Dünya Barış Çanı 

“Dünya Barış Çanı Derneği”, savaşları ve nükleer silahları yeryüzünden kaldırmak; açlıkla karşı karşıya olan ülkelere yardım etmek; kültür ve eğitim alanlarında uluslararası işbirliğini teşvik ederek Dünya Barışının tesisine katkıda bulunmak amacıyla 1954 yılında Chiyoji Nakagawa tarafından kuruldu.

New York’taki Birleşmiş Milletler Binası önündeki ilk Barış Çanı dünyada kalıcı bir barışın gerçekleşmesi umuduyla, Birleşmiş Milletler Üyesi 65 ülkenin hibe ettiği metal para ve madalyonlardan yapıldı.

Barış Çanı’na metal para hibe eden ülkelerin sayısı 106’ya, başkentlerine Barış Çanı’nın konulacağı yeri tespit eden ülkelerin sayısı 25’e ve Barış Çanı’na evsahipliği yapan ülkelerin sayısı 19’a ulaştı.

Barış Çanı’na ev sahipliği yapan ülkelerden biri de Türkiye. Barış Çanı Ankara Botanik Parkında bulunuyor.