BM Türkiye Dünya Kadınlar Günü Etkinliği: “Eşitlik için Konuş! Şimdi Tam Zamanı”

Türkiye’deki BM kuruluşları tarafından düzenlenen “Eşitlik için Konuş” etkinliğine katılan çiftçi kadınlarla birlikte aile fotoğrafı. Fotoğraf: UNIC Ankara
Türkiye’deki BM kuruluşları tarafından düzenlenen “Eşitlik için Konuş” etkinliğine katılan çiftçi kadınlarla birlikte aile fotoğrafı. Fotoğraf: UNIC Ankara

Türkiye’deki Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşları bugün düzenledikleri Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde kırsalda, kentte, her yerde eşitlik dediler.

“Eşitlik için Konuş! Şimdi Tam Zamanı” başlığı ile Cer Modern’de düzenlenen etkinlikte eşitlik için çalışan ve değişimin öncüsü olarak kabul edilen kadınlar kendi deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Etkinliğin açılış konuşmalarını, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve BM Kalkınma Programı (UNDP) Mukim Temsilcisi Irena Vojáčková-Sollorano, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ve Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı yaptı.

Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojáčková-Sollorano açılışta yaptığı konuşmada BM üyesi devletlerin 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak 1975 yılında ilan ettiğini hatırlattı ve “Bu tarihte dünyanın bütün hükümetleri eşitsizlik olduğu konusunda ortak karar aldı. Eğer eşitsizlik olmasaydı böyle bir güne de ihtiyaç olmazdı” dedi.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine dikkat çekerek, 17 hedefin her birinde kadınların bir rol oynadığını vurgulayan Sollorano “İşte bu yüzden hepimiz bu hedeflere ulaşma yolunda birlikte çalışmalıyız. Böylece kadın erkek ortaklığının olduğu günlere ulaşabiliriz” dedi.

Eşitlik için Konuş etkinliğine katılan çiftçi kadınları da selamlayan Sollorano “Siz bu ülkenin bel kemiklerinden birisiniz” dedi.

Bu yılın Dünya Kadınlar Günü teması kapsamında kırsaldaki kadınların durumuna da dikkat çekilen etkinlikte, Sollorano kırsaldaki kadınların hayatlarını kendi ellerine aldıklarını söyledi. Mukim Koordinatör kadınların bu yola kocaları, babaları ve oğulları ile çıktıklarını vurgulayarak “Her başarılı erkeğin arkasında başarılı bir kadın vardır derler. Bu olayda tam tersi oldu” diye konuştu.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ise yaptığı açılış konuşmasında kadın-erkek eşitliğinin evde başladığını vurguladı ve “Eğer ev içi iş eşit olarak bölünürse kadınların para kazanmak için daha çok zamanı kalır. Çalışmalarımız gösteriyor ki kadınların kaynaklara eşit erişimi olursa çiftliklerin üretim kapasitesi yüzde 30 yükseliyor” dedi.

3,5 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’nin cömertliğine dikkati çeken Gutu FAO’nun da Mülteci Dayanıklılık Planı ile tarım ve gıda işleme eğitimi üzerine yereldeki uzmanlarla ve eğitici kurumlarla çalışarak Suriyelilere ve Türklere beceri kazandırdığını anlattı.

Türk hükümetinin Türkiye’de ve diğer ülkelerde kırsaldaki kadınların eşitliğini sağlayabilmek için verdiği katkıya işaret eden Gutu, FAO-Türkiye Ortaklık Programı’nın Türkiye’de ve Azerbaycan’daki kadınlar için kırsal danışma hizmetlerinin geliştirilmesine olanak verdiğini de belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise açılış konuşmasında “Bizim insanlık için eşit şartlarda olmamız gerektiğine gönülden inanıyorum. Baktığımız zaman eşitlik insanlık için mutlaka olması gereken, olmazsa olmaz kuralların başında gelir. Gerçekten eşit fırsatlar verildiğinde kadınların ne kadar başarılı olduklarını gördüm” diye konuştu.

Bakan Fakıbaba, kadınların özellikle tarım, hayvancılık ve gıda üretiminde çok başarılı olduklarını, kadınlara yönelik fırsatların artırılması halinde şehirlerin, ülkenin ve bölgenin çok daha fazla kalkınacağını dile getirdi.

Fakıbaba, her alanda eşitliğin en kısa zamanda sağlanması gerektiğini vurgulayarak, Dünya Kadınlar Günü’nün bir gün değil, erkeklerle beraber 365 gün kutlanması gerektiğini vurguladı.

Etkinlik kendi alanlarında değişimin öncüsü olmuş kadınların konuşmaları ile devam etti. Sosyal girişimci, şef, yemek ve mutfak kültürü araştırmacısı, yazar ve hikaye anlatıcısı Ebru Baykara Demir,  Moda Tasarımcısı Hatice Gökçe,  Alemdağ Göçmen Sağlığı Merkezinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahlam Özmen, Yenimahalle Kadın Sağlığı Merkezi’nde Sağlık Aracısı Hiba Ağa başarı hikayelerini katılımcılarla paylaştılar.

Etkinlik Türkiye’de faaliyet gösteren BM Kuruluşlarının kadınların toplumsal konumlarının güçlenmesine yönelik çalışmalarından fotoğrafların sergilendiği, fotoğraf sergisinin açılışı ile son buldu.