BM: Yemen’de kıtlık yaşanmaması için 2,1 milyar ABD Doları kaynağa ihtiyaç var

Ahmet 3 yaşında ve Hajjah şehrinde hastanede yetersiz beslenmeye karşı tedavi görüyor – WFP/Abeer Etefa
Ahmet 3 yaşında ve Hajjah şehrinde hastanede yetersiz beslenmeye karşı tedavi görüyor – WFP/Abeer Etefa

Birleşmiş Milletler ve insani yardım alanındaki ortakları 2017 yılında Yemen’de 12 milyon insana yardım ulaştırarak bir kıtlık yaşanmasının önüne geçmek üzere 2,1 milyar ABD Doları kaynak yaratmak üzere harekete geçti. Bu girişim şimdiye kadar Yemen için oluşturulan en büyük yardım kampanyası.

Birleşmiş Milletler İnsani Yarım Koordinatörü Stephen O’Brien, konuyla ilgili olarak yayımladığı açıklamada “İki yıldır süren savaş Yemen’i harabeye çevirdi… Uluslararası destek olmadan 2017 yılı içinde kıtlıkla karşı karşıya kalabilirler ve ben de donörleri ortak müdahalemize verdikleri desteği artırarak sürdürmeye çağırıyorum” dedi.

Yemen’de süren çatışmalar nedeniyle 18,8 milyon kişinin, bir diğer deyişle ülke nüfusunun üçte ikisinin insani yardıma muhtaç durumda olduğu belirtiliyor. Bu rakamın 10,3 milyonunun acil olarak insani yardıma muhtaç durumda bulunduğu, 2,1 milyonu çocuk olmak üzere 3,3 kişinin de yetersiz beslenme ile karşı karşıya olduğu ifade ediliyor.

Yemen İnsani yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick de konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, tüm dönorlere, Yemen’e en fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemde yardım elini uzatmaktan geri durmamaları çağrısında bulundu.

BM ve insani yardım alanında çalışan 120 yerel ve uluslararası ortağı, 2016 yılında Yemen’de 5,6 milyon kişiye doğrudan insani yardım ulaştırdı.