BM’nin 73’üncü yıl dönümünde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için yürüyüş yapıldı

DSC_7030 copy
Birleşmiş Milletler, Bakanlıklar, diplomatik misyon, akademi, sivil toplum temsilcileri, öğrenciler ve diğer birçok katılımcı 6 Ekim’de ODTÜ Eymir Gölü’nde Birleşmiş Milletler Türkiye ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından ortaklaşa düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri yürüyüşü ile Birleşmiş Milletler Teşkilatının 73’üncü kuruluş yıl dönümünü kutladılar.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök etkinliğin açılış konuşmasında ODTÜ olarak yürüyüşe ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, Eymir Gölü’nün Ankara’da çok iyi korunan alanlardan biri olduğuna işaret etti.

Kök, üniversite olarak Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini desteklediklerini vurguladı ve BM’nin küresel iş birliğiyle barışa ve güvenliğe ilişkin çok önemli katkılarda bulunduğunu belirtti.

BM Mukim Koordinatörü Irena Vojáčková-Sollorano da yaptığı konuşmada BM’nin 73. Yıl dönümünü doğanın içinde Eymir Gölü’nde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri yürüyüşü ile kutlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sollarano bu yürüyüşün aynı zamanda doğa ve insanlar arasında barışı simgelemek için de yapıldığını kaydetti.

Sollorano “BM, 73 yıl önce oluşturulan ilkelerinden vazgeçmeyecektir ve bu ilkelerin arkasında sağlam bir şekilde durmaktadır” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Turan da etkinlikte yaptığı konuşmada, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ortaya koyduğu 17 hedef, aslında içinde bulunduğumuz sorunları aşmak ve birlikte hareket etmek için bütün dünya devletlerine çok önemli bir platform öne sürüyor” dedi.

Türkiye’nin bu hedeflerin oluşturulması ve uygulanmasına önemli katkıda bulunduğunu söyleyen Turan, Türkiye’nin hedeflerin uygulanmasına ilişkin raporlamayı yapan ilk ülkelerden biri olduğunu vurguladı.

Turan “Bu hedefler sadece hükümetler için değil, kendisini dünya vatandaşı hisseden herkes için geçerli” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından yürüyüşe başlandı. Yürüyüş parkında Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin biyosfer, toplum ve ekonomi temalarına göre ayrıldığı 3 çadırda hedefler Birleşmiş Milletler’in personeli tarafından katılımcılara anlatıldı.

tentsociety6-7 Ekim haftasonu boyunca açık kalan çadırlara ilgi büyüktü. Çadırları ziyaret edenler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin küresel açıdan anlamı ve BM kuruluşlarının Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında yaptıkları ortak çalışmalar hakkında bilgi aldılar.