Çocuk İşçiliği ile Mücadelenin ve ILO’nun 100 Yılını Kutladık

atakule-ilo12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nun kuruluşunun 100. Yılı çerçevesinde 13-14 Haziran tarihlerinde Atakule’de çocuk işçiliği ile mücadeleye ilişkin tarihsel süreci belgeleyen ve çocuk işçiliğinn sona erdirilmesine yönelik mesajlar içeren bir fotoğraf sergisi gerçekleştirildi ve stant alanı açıldı.

Sergi ve stant alanının yanı sıra, Atakule’nin hem kulesindeki döner ekrana hem de giriş kapısının üzerindeki büyük dış ekrana yansıtılan görsellerle çocuk işçiliğinin sona erdirilmesine yönelik çağrıda bulunuldu ve 10 Haziran’da Cenevre’de başlayan Uluslarararası Çalışma Konferansı’nda gerçekleştirilen ILO’nun 100. Yıl kutlamaları ve etkinlikleriyle eş zamanlı olarak ILO’nun 100.Yılı başkentte de kutlandı.

Sergi alanında kurulan stantta ILO Türkiye Ofisi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliğinde yürütülen “Türkiye’deki Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Kapsamlı Model Projesi” çerçevesinde çekilen Pikolo belgeselleri yansıtılarak çocuk işçiliği ile mücadeleye dikkat çekmek üzere bilgilendirmede bulunuldu. Ayrıca, ziyaretçilerle çocuk işçiliğinin sona erdirilmesine yönelik materyaller paylaşıldı.

Sergiyi ziyaret eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdür Vekili Şeref Kazancı, “Çocukların yer almadığı bir çalışma hayatı hedefiyle başta en kötü biçimleri olmak üzere çocuk işçiliğini tamamen ortadan kaldırmak için mücadele etmeye ve bu alanda ortaya konan tüm çalışmalara destek vermeye devam edeceğiz. Çocukların işgücünden çekilerek eğitime yönlendirilmesi ve nitelikli bireyler olarak yetişmeleri en temel amacımızdır.” mesajını verirken İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Vekili Sedat Yenidünya, “Sağlıklı ve güvenli bir çalışma hayatı adına var gücümüzle mücadele ediyoruz. Bu mücadelede en önemli amaçlarımızdan biri de çocukların sağlık ve güvenliklerine zarar gelmeden iş hayatından uzaklaştırılmalarıdır. Çocukların bedensel ve ruhsal sağlıklarına azami önem vererek konuya ilişkin çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.