Erdoğan: BM’nin yapısı ve işlevinde kapsamlı reform gereklidir, sadece bütçe reformu Teşkilat’ın sorunları çözemez

erdogan-genel-kurul-2018Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul’unun 73. Oturumunda yaptığı konuşmada, BM’nin insanlığın barış ve refah beklentilerini karşılamaktan uzaklaştığını, özellikle BM Güvenlik Konseyi’nin veto hakkına sahip 5 üyenin çıkarlarına hizmet ettiğini söyledi. Türkiye’nin Filistin halkının yanında olmaya devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, “Kudüs’ün tarihi ve hukuki statüsüne sahip çıkmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Milletlerin yapısında ve işleyişinde kapsamlı bir reforma gidilmesi gerektiğini belirtti ancak sadece bütçe reformunun Teşkilatın sorunlarını çözmeye yeterli olmayacağını ifade etti.

“Her şeyden önce bizim anlayışımıza göre dünyanın düzenini, kurtuluşunu ve mutluluğunu sağlayacak olan adalettir” diyen Erdoğan, ancak adalet çemberinin Dünyanın pek çok yerinde paramparça olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı küresel refahtaki büyük farklılıklar, göç, çocuk ölüm oranları gibi konulara dikkat çekerken “Gelin, ezilene kalkan olacak, aç ve açıkta kalana el uzatacak, gelecek nesillere umut aşılayacak bir küresel yönetim sistemi kuralım” diye konuştu.

Türkiye’nin halen uyguladığı küresel insani diplomasi ile daha adil bir dünya için elinden gelen çabayı gösterdiğini vurgulayan Erdoğan, “Sınırlarımız içinde 3,5 milyonu Suriyeli olmak üzere 4 milyondan fazla sığınmacıyı, dünyada başka örneği olmayan hizmetler sunarak misafir ediyoruz. Sadece Suriyeli sığınmacılar için bugüne kadar harcadığımız tutar 32 milyar doları bulmuştur” diye konuştu.

Türkiye’nin halen uyguladığı küresel insani diplomasi ile daha adil bir dünya için elinden gelen çabayı gösterdiğini vurgulayan Erdoğan, “Sınırlarımız içinde 3,5 milyonu Suriyeli olmak üzere 4 milyondan fazla sığınmacıyı, dünyada başka örneği olmayan hizmetler sunarak misafir ediyoruz. Sadece Suriyeli sığınmacılar için bugüne kadar harcadığımız tutar 32 milyar doları bulmuştur.” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak İdlib’te çatışmasızlık bölgesi olmasını sağlayarak milyonlarca kişiye insani yardımın ulaşmasını sağladıklarını belirtti.

Erdoğan konuşmasında Barış için Arabuluculuk girişimi, İslam İşbirliği Teşkilatı çalışmaları, Somali’de uygulanan kalkınma programı, körfez krizinin çözülmesi çabaları, Suriye’deki gelişmeler karşısındaki aktif tutumu ile Türkiye’nin BM çalışmalarına önemli katkılarda bulunduğunu vurguladı. Son olarak Rusya ile birlikte imzalanan Soçi Mutabakatıyla 3,5 milyon sivilin yaşadığı İdlib’de kanlı saldırılarının önüne geçildiğini bu anlaşmayla Suriye’de barışa ve siyasi çözüme giden yolu açık tutulduğunu kaydetti.

Bir yandan terör örgütlerini destekleyen bir yandan da kapılarını mültecilere kapayan ülkelerin daha güvenli ve daha müreffeh bir geleceğe katkı yapmayacağını da sözlerine ekledi.

Terör örgütlerinin hepsinin tüm güçlerini silahlı eylemlerinden almadığına dikkati çeken Erdoğan, bazılarının daha karmaşık, daha gizli, daha aldatıcı yöntemler kullandığını belirtti. Cumhurbaşkanı 2016 yılında Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimini hatırlattı. “Bu örgüt, faaliyetlerini ‘eğitim’, ‘yardımlaşma’, ‘diyalog’ gibi parıltılı kavramların ardına saklanarak, sivil toplum örgütü veya ticari kuruluş görünümünde sürdürmektedir” diyen Erdoğan Türkiye’den örgütün büyük ölçüde tasfiye edildiğini ancak başka ülkelerde faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti. Erdoğan FETÖ’nün okulları aracılığıyla ABD’nin 27 eyaletinde ABD hükümetinden fon elde ettiğini söyledi.

Erdoğan, ticaret savaşlarının her dönemde insanlığa zarar verdiğini vurguladı ve ticari anlaşmaların keyfi bir şekilde iptal edilmesinin, korumacı politikaların yaygınlaştırılması ve ekonomik yaptırımların silah gibi kullanılması karşısında hiç kimsenin sessiz kalmaması gerektiğini vurguladı. Bugün bazı ülkelerin ısrarla kaos çıkarmaya çalıştığını ifade eden Erdoğan Türkiye’nin ticaretin de insan dolaşımının da serbest olmasından yana olduğunu vurguladı.

Erdoğan konuşmasına son verirken merkezi İstanbul’da olacak bir Birleşmiş Milletler Gençlik Kuruluşunun kurulması için çağrı yaptı. Erdoğan gençlerin Dünya’nın geleceği olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Genel Kurul’daki konuşmasının sonunda Birleşmiş Milletler Uluslararası Yaşlılık Ajansı’nın Türkiye’de olduğunu hatırlattı ve 3’üncü Dünya Yaşlılık Kurultayı’nın 10 Aralık tarihinde İstanbul’da yapılacağını söyledi.