Donors yerinden edilmiş Suriyelilerin ihtiyaçlarını karşılamak için 7 milyar Amerikan dolarından fazla bağışta bulunacağına dair taahhütte bulundu

grandi-mutecilerBirleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, birçok Suriyelinin “hayal dahi edemeyeceğimiz” deneyimler yaşadıklarını, buna rağmen hayatlarını yeniden inşa etme konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Mart ayında Brüksel’de gerçekleştirilen büyük AB ve Birleşmiş Milletler bağışçı konferansına katılan delegeler, 2019 yılı içerisinde mültecilerin desteklenmesinin yanı sıra Suriye içerisinde yapılacak olan kritik hayat kurtarıcı müdahale için 7 milyar Amerikan dolarından fazla bir bağışta bulunacağına dair taahhütte bulunmuştur. Taahhütte bulunulan toplam tutar yeni bir rekor niteliğinde.

Bu para ile aynı zamanda mültecilere ev sahipliği yapan Lübnan, Türkiye, Ürdün, Irak ve Mısır’dan oluşan beş komşu ülkeye de yardım edilecektir. Bu taahhütler, bağışçıların 2018 yılında yaptığı bağıştan neredeyse 1 milyar Amerikan doları daha fazla. Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Başyardımcısı ve Birleşmiş Milletler Acil Durum Yardımı Koordinatörü Mark Lowcock sözlerine son verirken şunları ifade etti: “Bu sonuç beni çok memnun etti. Bu cömert davranışınız için sizlere teşekkürlerimizi sunarız. Desteğiniz sayesinde milyonlarca insanın hayatı kurtulacak; Suriye ve bölge genelindeki siviller korunacaktır.”

Üç gün süren toplantıya katılanlar ayrıca 2020-2021 ve sonrası için 2,37 milyar Amerikan doları ileriki yıllarda devam edecek bağışlarda bulunacağını ilan etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Suriye içerisinde 11 milyondan fazla kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğunu ve çatışmanın en kötü etkilerinden bazılarını hafifletebilmek için yapılan yardımların hayati öneme sahip olduğunu belirtti.

Guterres Salı günü konferansa gönderdiği bir görüntülü mesajda şu sözleri paylaştı: “5,6 milyon Suriyeli daha güvenli ve onurlu bir şekilde ülkelerine geri dönüş yapıp yapamayacağını bilmeden komşu ülkelere kaçmıştır. Birleşmiş Milletler ve ortakları her ay milyonlarca insana gıda, temiz su, sağlık hizmetleri ve koruma desteği dahil olmak üzere hayat kurtarıcı yardımlarda bulunmaktadır”.

Yardıma muhtaç insanların neredeyse yarısı çocuklardan oluşmaktadır. Beş milyon insan ihtiyacın şiddetli olduğu bölgelerde yaşarken, milyonlarca insan ülkesi içinde yerinden edilmiş durumdadır. Bunun 1,1 milyonu “ulaşılması zor” olarak kategorize edilen bölgelerdedir. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, ihtiyacın düzeyini görmek için Mart başında Suriye ve Lübnan’ı ziyaret etmişti.

Yüksek Komiser Grandi Şam, Humus ve Hama’nın kırsal bölgelerine yaptığı ziyaretin ardından, Perşembe günü gerçekleştirilen konferans esnasında şu sözleri söylemiştir: “Hayal dahi edemeyeceğimiz deneyimler yaşamış olan, buna rağmen hayatlarını ve topluluklarını yeniden inşa etme konusunda kararlı olan insanların gösterdiği olağanüstü dayanıklılık karşısında duyduğum hayranlığı ve saygıyı anlatamam”.

Grandi ayrıca birçok Suriyelinin ağır tahribat ve güvensizlik ortamında, su, gıda, ilaç ve istihdam dahil temel hizmetlere erişimi olmadan evlerine geri dönüş yaptığını belirtmiştir. İnsani yardım kuruluşları ve diğer kuruluşlar ellerinden gelenin en iyisini yapmakla birlikte, çok sayıda ülke içinde yerinden edilmiş kişi ve bazı mülteciler geri dönüş yaparken daha fazla yardıma ihtiyaç duyulacağı aşikardır.

Grandi sözlerine şu şekilde devam etti: “Geri dönüşler devam edecek, hatta artış gösterecektir. Bu esnada, komşu ülkelerin gerekli olduğu sürece bu kişilere ev sahipliği yapmayı sürdürebilmesi için bu ülkelere verilen destek yenilenmelidir.”

Grandi gelecekteki yardımlarla ilgili olarak üç öncelikten söz etmiştir. İlk olarak, ev sahibi komşu ülkelere yeni ve daha öngörülebilir bir destek sunma çağrısında bulunmuştur. İkincisi, mültecilerin üçüncü ülkeye yerleştirilmesi için daha fazla yerin yanı sıra burslar ve eğitim planları gibi tamamlayıcı yollara da ihtiyaç duyulduğunu ifade etmiştir.

Sorumluluk paylaşımı bakımından yeniden yerleştirme çok önemlidir. Ancak son iki yılda mevcut yerlerin sayısı azalmış, yıllık olarak 200 mülteciden yalnızca biri üçüncü ülkeye yerleştirilebilmiştir. Son olarak çoğu Suriyeli mülteci geleceğinin kendi ülkesinde olduğunu düşündüğü için, hazırlık merkezlerinde bulunan mültecilere ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilere geri dönüş çağrısında bulunmuştur.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Başyardımcısı ve Birleşmiş Milletler Acil Durum Yardımı Koordinatörü Mark Lowcock “Suriye krizinin halen yaşadığımız dönemin en büyük krizlerinden biri olduğunu” belirtti ve sözlerine şunları ekledi: “Bu konferans kapsamındaki Diyalog Günlerinin bir parçası olarak birçoğumuzun dinlediği Suriyeliler, kulaklarımızda yankılanan tek bir mesaj vermiştir: güvenli bir yaşam istiyoruz.”