DSÖ’nün Mülteci Sağlığı Projesi insan hayatlarına dokunuyor

Dr. Sefwan. Fotoğraf: DSÖ/Ali Saltan
Dr. Sefwan. Fotoğraf: DSÖ/Ali Saltan

Geçtiğimiz 8 yılda milyonlarca mülteci Suriye’den kaçarak hayatlarını yeniden kurma arayışı içerisinde Türkiye gibi komşu ülkelere sığındı.

Dr. Sefwan Suriye’deki kariyerini geride bırakıp Türkiye’ye sığınan binlerce sağlık personelinden biri. Türkiye’ye geldiği ilk zamanlarda doktor önlüğünü yeniden giyebilmeyi hayal etmek Dr. Sewfan için çok zordu.  Dr Sefwan gibi Suriyeli sağlık personelini Türk sağlık sistemine entegre etmek için DSÖ ve Sağlık  Bakanlığı biraraya gelerek eğitimler düzenliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2016’da başlattığı Mülteci Sağlığı Programı T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Suriyeli mültecilere kendi dillerinde ve Türk vatandaşlarına sağlanan standartlarda sağlık hizmeti vermesinde destek oluyor. Bu insiyatif, DSÖ’nün 1 milyar insanı sağlık acil durumlarından korumak hedefiyle olduğu gibi Küresel Kalkınma Amaçlarıyla da birebir örtüşüyor.

Mülteci Sağlığı Programı kapsamında DSÖ, Sağlık Bakanlığı’nı Suriyeli sağlık çalışanlarına eğitimlerin düzenlendiği 7 Mülteci Sağlığı Eğitim Merkezi’nün yürütülmesi için destek sağlıyor. 7 merkezde eğitim alan personel Bakanlık tarafından Türkiye genelinde faaliyet gösteren 151 Göçmen Sağlığı Merkezi’nde istihdam edilmek üzere işe alınıyor. Suriyeli sağlık personeli; Türk sağlık sistemi içerisinde görev yapabilmek için bu programa zaman ve bilgisini adayan Türk sağlık personelinden aldıkları işbaşı eğitim de dahil olmak üzere özel bir eğitimden geçiyor.

Eğitimden sonra İzmir Göçmen Sağlığı Merkezi’nde Bakanlık tarafından işe alınan Dr. Sefwan doktor önlüğün yeniden gururla taşıyor.

7 Mülteci Sağlığı Eğitim Merkezi’de her ay binlerce Suriyeli ücretsiz ve kendi dillerinde birinci basamak sağlık hizmeti alıyor. Her yaştan Suriyeliye bu merkezlerde aylık olarak ortalama 48 binden fazla konsültasyon hizmeti veriliyor.

2019’da Mülteci Sağlığı Programı Avrupa Birliği, Almanya Hükümeti, Norveç Hükümeti, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Japonya hükümeti tarafından destekleniyor.