Dünya Barış Günü Ankara’da Barış Çanı töreniyle kutlandı

okul-1024x563Dünya Barış Günü, Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği ve Türk-Japon Vakfının Ankara’da düzenledikleri Barış Çanı töreniyle kutlandı.

Ankara Botanik Parkında 21 Eylül Cuma günü saat 11.00’de düzenlenen Dünya Barış Günü Barış Çanı töreni ile dünya liderlerine küresel kalıcı barışın inşası için çağrıda bulunuldu.

Bu yıl İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 70. Yıl dönümü öncesine rast gelen kutlamaların temasını “Barış Hakkı –İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi 70. Yılında”oluşturuyor.

Etkinlikte bir konuşma yapan UNDP Türkiye Direktörü Claudio Tomasi, “Her yıl 21 Eylül’de dünyanın dört bir yanında Dünya Barış Gününü kutluyoruz. Genel Kurul bugünü hem ülkelerde hem de milletler ve halklar arasında barış idealinin güçlendirilmesine adadı” dedi.

Tomasi, Birleşmiş Milletler’e üye devletlerin 2015 yılında 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini kabul ettiğini, çünkü barışın inşasının ancak nerede olurlarsa olsun tüm insanlar için ekonomik ve sosyal kalkınmanın ve haklarının korunmasının sağlanması halinde mümkün olduğunun anlaşıldığını belirtti.

Tomasi, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri yoksulluk, açlık, sağlık, eğitim, iklim değişikliği, toplumsal cinsiyet eşitliği, su, sıhhi koşullar, enerji, çevre ve sosyal adalet gibi geniş bir yelpazeyi kapsıyor” dedi.

Tomasi konuşmasına Genel Sekreter Antonio Guterres’in “Gelin hepimiz için kalıcı barış adına herkes için insan haklarını desteklemek ve savunmak için birlikte hareket edelim” mesajını paylaşarak son verdi.

Etkinlikteki bir diğer konuşmacı olan Türk-Japon Vakfı Başkanı ve Barış Çanı Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. C. Tayyar Sadıklar da günümüzde dünya genelinde barışın ciddi tehditlerle karşı karşıya olduğunu söyledi ve çözüm bulunamaması halinde sonuçlarının daha önce görülmemiş boyutlara çıkabileceğini söyledi.

Japonya Büyükelçiliği Elçi-Müsteşarı Koichiro Nakamura ise konuşmasında Barış Çanının Ankara’da bulunmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi ve küresel barışın tesisi için atılan çabaların daha da güçlendirilmesin istedi.

Ali Demir de Model Birleşmiş Milletler Türkiye’yi ve gençleri temsilen yaptığı konuşmada Birleşmiş Milletler’in tüm dünyada barışın tesisi için diyalog kanallarının gelişmesine yönelik eşsiz bir platform olduğunu  söyledi.

Rauf Orbay Orta Okulu öğrencileri de başarı ile seslendirdikleri eserlerle etkinliğe renk kattı.

Tören, öğrenciler, sivil toplum kuruluşları ve diplomatik misyon temsilcilerinin Barış Çanını çalmalarıyla son buldu.

Dünya Barış Günü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981 yılında aldığı bir karar ile Eylül ayında oturumların başladığı tarihi, milletler ve halklar arasında barışın desteklenmesi ve güçlendirilmesi amacıyla Dünya Barış Günü olarak ilan etti. Bu çerçevede BM Genel Merkezinde ve dünyanın dört bir yanındaki temsilciliklerinde her yıl 21 Eylül’de barışa destek amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Dünya Barış Çanı 

“Dünya Barış Çanı Derneği”, savaşları ve nükleer silahları yeryüzünden kaldırmak; açlıkla karşı karşıya olan ülkelere yardım etmek; kültür ve eğitim alanlarında uluslararası işbirliğini teşvik ederek Dünya Barışının tesisine katkıda bulunmak amacıyla 1954 yılında Chiyoji Nakagawa tarafından kuruldu.

New York’taki Birleşmiş Milletler Binası önündeki ilk Barış Çanı dünyada kalıcı bir barışın gerçekleşmesi umuduyla, Birleşmiş Milletler Üyesi 65 ülkenin hibe ettiği metal para ve madalyonlardan yapıldı.

Barış Çanı’na metal para hibe eden ülkelerin sayısı 106’ya, başkentlerine Barış Çanı’nın konulacağı yeri tespit eden ülkelerin sayısı 25’e ve Barış Çanı’na evsahipliği yapan ülkelerin sayısı 19’a ulaştı.

Barış Çanı’na ev sahipliği yapan ülkelerden biri de Türkiye. Barış Çanı Ankara Botanik Parkında bulunuyor.