Dünya Barış Günü Ankara’da Barış Çanı töreniyle kutlandı

Fotoğraf: UNIC Ankara
Fotoğraf: UNIC Ankara

Dünya Barış Günü, Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği ve Türk-Japon Vakfının Ankara’da düzenleyecekleri Barış Çanı töreniyle kutlandı.

Ankara Botanik Parkında 21 Eylül Dünya Barış Gününde düzenlenen Barış Çanı töreni ile “dünya liderlerine sürdürülebilir küresel barışın inşası” için çağrıda bulunuldu.

Bu yıl ki Dünya Barış Gününün teması mülteciler ve göçmenler üzerinde yoğunlaşıyor ve “Barış için Birlikte Çalışalım: Herkes için Saygılı, Güvenli ve Onurlu Bir Yaşam İnşa Edelim” çağrısı yapılıyor.

Etkinlikte BM Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojáčková-Sollorano, Türk-Japon Vakfı Başkanı ve Barış Çanı Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. C. Tayyar Sadıklar ve Japonya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Koichiro Nakamura da birer konuşma yaptılar.

Prof. Sadıklar dünya üzerinde savaşların yıkıma devam etmesinden üzüntü duyduklarını, Barış Gününde Barış Çanını çalarak herkese barışın önemini bir kez daha hatırlatmak istediklerini söyledi. Prof. Sadıklar “Herkes savaştan bahsediyor. Ama dünyanın ihtiyacı olduğu şey barıştır. Gelin bu barışı hep birlikte el ele vererek tesis edelim” dedi.

Birleşmiş Milletler Mukim Koordinatörü Irena Vojáčková-Sollorano da konuşmasında “Gerçek barış için insanlar arasında köprüler inşa etmek, ayrımcılıkla mücadele etmek, toplumun tüm kesimlerini kucaklamak ve herkesin insan haklarını savunmak gerekiyor” dedi.

Bu nedenle bu yılki Dünya Barış Günün temasını “Barış için Birlikte Çalışalım: Herkes için Saygılı, Güvenli ve Onurlu Bir Yaşam İnşa Edelim” oluşturduğunu belirten Vojáčková-Sollorano, evlerinden kaçmaya zorlanan herkesin uluslararası hukuktan gelen hakları olan koruma altına alınmasını ve her göçmenin yasal göç seçenekleri hakkında doğru bilgiye ulaşabilmesini sağlamanın uluslararası topluluğun sorumluluğu olduğunu söyledi.

Ancak, günümüzde savaş ve baskılardan kaçanlara birçok sınır kapanırken bazılarının da cömertçe yardım elini uzattığının görüldüğünü belirten Vojáčková-Sollorano, Bangladeş’in Myanmar’dan gelen yaklaşık yarım milyon insana kapılarını açtığını söyledi.

Vojáčková-Sollorano, “Türkiye’de ise 3 milyonun üzerinde Suriyeli ve 300 binden fazla diğer ülke vatandaşı mülteci bulunuyor. Türkiye bu kişilere karşı örnek bir evsahipliği ve insani yaklaşım sergiliyor ve BM olarak biz de Türkiye’yi bu çabalarında destekliyor ve uluslararası topluluğu Türkiye’nin omuzlarındaki yükü paylaşmaya teşvik ediyoruz. Tüm ülkelerin ihtiyaç duyanlarla dayanışma içinde olmalarını sağlamalıyız” dedi.

BM Temsilcisi, konuşmasına, “Dünyamızın insanların en büyük acıları çektiğine şahitlik ettiği bir dönemde Barış Çanını çalarak dünyanın dört bir yanındaki herkesi barış, saygı, güvenlik ve insanca bir yaşam için birlikte çalışmaya davet ediyoruz” diyerek son verdi.

Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Koichiro Nakamura da konuşmasında Barış Çanı ile verilmek istenen mesajın tüm duyulmasını ümit ettiklerini söyledi.

Öğrenciler, sivil toplum kuruluşları ve diplomatik misyon temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleşen törende ayrıca Şef Emine Gürsel ve sanatçılar tarafından bir müzik dinletisi ve Zeybek Gösterisi gerçekleştirildi.

Tören Barış Çanının çalınması ile sona erdi.

Dünya Barış Günü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981 yılında aldığı bir karar ile Eylül ayında oturumların başladığı tarihi, milletler ve halklar arasında barışın desteklenmesi ve güçlendirilmesi amacıyla Dünya Barış Günü olarak ilan etti. Bu çerçevede BM Genel Merkezinde ve dış temsilciliklerinde her yıl 21 Eylül’de dünyanın dört bir yanında barışa destek amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Dünya Barış Çanı

“Dünya Barış Çanı Derneği”, savaşları ve nükleer silahları yeryüzünden kaldırmak; açlıkla karşı karşıya olan ülkelere yardım etmek; kültür ve eğitim alanlarında uluslararası işbirliğini teşvik ederek Dünya Barışının tesisine katkıda bulunmak amacıyla 1954 yılında Chiyoji Nakagawa tarafından kuruldu.

New York’taki Birleşmiş Milletler Binası önündeki ilk Barış Çanı dünyada kalıcı bir barışın gerçekleşmesi umuduyla, Birleşmiş Milletler Üyesi 65 ülkenin hibe ettiği metal para ve madalyonlardan yapıldı.

Barış Çanı’na metal para hibe eden ülkelerin sayısı 106’ya, başkentlerine Barış Çanı’nın konulacağı yeri tespit eden ülkelerin sayısı 25’e ve Barış Çanı’na evsahipliği yapan ülkelerin sayısı 19’a ulaştı.

Barış Çanı’na ev sahipliği yapan ülkelerden biri de Türkiye. Barış Çanı Ankara Botanik Parkında bulunuyor.