Dünya Gıda Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı

world food day by FAO16 Ekim Dünya Gıda Günü Türkiye’nin birçok şehrinde hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütleri, ortak kuruluşlar ve öğrencilerin katıldığı etkinliklerle kutlandı. Ana program ise BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ortaklığında Ankara’da düzenlendi. Törende açılış konuşmalarını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, FAO Türkiye Temsilcisi Yuriko Shoji, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar gerçekleştirdi. Bu yılın teması “Göçün Geleceğini Değiştirin: Gıda Güvenliği ve Kırsal Kalkınmaya Yatırım Yapın” olarak belirlendi. Bakanlıktaki etkinlikte Dünya Gıda Günü Ödül Töreni ve “Göç, Gıda Güvenliği ve Kırsal Kalkınma” başlıklı bir panel de gerçekleşti.

Ana programın yanı sıra FAO Yeni Mahalle Belediyesi ve İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (IGAM) ile işbirliği içinde Dünya Gıda Günü Konseri düzenledi. Genç mültecilerin müzik yoluyla sosyal entegrasyonu ve uyumları için kurulan Bizim Koro, ülkelerindeki iç savaş veya baskılar nedeniyle Türkiye’ye sığınan ve uluslararası koruma ya da geçici koruma statüsü altında bulunan 35 genç ile

Türkiye vatandaşı 35 gencin bir araya gelmesi sonucu bir araya geldi. Dünya Gıda Günü At Yarışı’nın yanında FAO Ankara’da gıda stantlarını ziyareti de içeren çeşitli sokak aktiviteleri düzenledi.