Dünya Nüfus Günü: bir insan hakları meselesi

Seul, Güney Kore. Fotoğraf: BM/Kibae Park
Seul, Güney Kore. Fotoğraf: BM/Kibae Park

Bugün 11 Temmuz Dünya Nüfus Günü. Nüfus konusunun önemine dikkat çekmeyi amaçlayan günün bu yılki temasını Aile Planlamasının bir insan hakkı olduğu oluşturuyor. 50 yıl önce 1968 Uluslararası İnsan Hakları Konferansında Tahran Bildirgesi ile Aile planlamasının bir insan hakkı olduğu küresel olarak onaylanmıştı.

Birleşmiş Milletler Dünya Nüfus Fonu (UNFPA) İcra Direktörü Natalia Kanem Dünya Nüfus Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada konuyu bir adım daha ileri görtürerek “Aile planlaması sadece bir insan hakları meselesi değildir, aynı zamanda kadınların güçlenmesi, yoksulluğun azalması ve sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmak için de çok önemlidir” dedi.

Kanem, halen gelişmekte olan ülkelerde 214 milyon kadının güvenli ve etkili aile planlaması yöntemlerine erişimi bulunmadığını hatırlatarak, “bu onların kendileri, aileleri ve toplumları için daha iyi bir gelecek inşa etmelerini tehlikeye sokuyor” ifadesini kullandı.

UNFPA İcra Direktörü “UNFPA bireylerin ve özellikle de kadınların ailesini planlama hakkını koruma çabalarında ülkeleri desteklemeye tam olarak bağlıdır” dedi.

Kanem 2030 yılı sonuna kadar kalkınmakta olan ülkelerdeki tüm gönüllü aile planlaması ihtiyacını karşılamak için çaba gösterdiklerini ancak bunu tek başına yapamayacaklarını ve hükümeterin, parlamenterlerin, özel sektör ve sivil toplumun bunu sağlamak için güçlerini birleştirmesi gerektiğini kaydetti.

Kanem kalkınmış ülkeler kişi başına yılda sadace 20 cent yani 1 TL’den az para harcarsa küresel aile planlaması finansman boşluğunu kapatmanın mümkün olduğunu da sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler 11 Temmuz 1987 yılı geldiğinde Dünya nüfusunun 5 milyar olacağı tahminini yapmış ve ardından 1989 yılında 11 Temmuz Dünya Nüfus Günü olarak ilan edilmişti.