Dünyaca ünlü Şef David Hertz ve Şef Ebru Baybara Demir, Suriyeli mülteci kadınlarla birlikte kolay, sağlıklı ve besleyici yiyecekler hazırladı

fao-seflerJapon hükümeti tarafından finanse edilen ve FAO tarafından Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde uygulanmakta olan “Geçim Kaynaklarına Erişim Fırsatlarının ve Sosyal Uyumun Güçlendirilmesi Yoluyla Suriyeli Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılıklarının Arttırılması” Projesi kapsamında ‘Kolay, Sağlıklı ve Besleyici Yiyeceklerin Hazırlanması’ etkinliğinin ikincisi Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.

Projede, Suriyeli sığınmacılar ve Türk vatandaşlarına tarımsal mesleki eğitimler ve sağlıklı beslenmeye yönelik eğitimler verilerek; kursiyerlerin temel yaşam becerilerinin geliştirilmesi hedeflendi. Eğitim imkanı ile kursiyerler, kendilerine olan öz güvenlerini geliştiriyor ve aile ekonomilerine fayda sağlayarak sosyal yaşam standartlarını da yükseltebiliyor.

Etkinlikte, dünyaca ünlü Şef David Hertz ve Şef Ebru Baybara Demir katılımcı kursiyerler ile Türkiye ve Suriye kültürünün çok önemli yemeklerinden olan içli köfte ve tabule salatası yaptılar. İçli köfte ve tabule salatasının tercih edilmesinin en önemli nedenleri;  hem çok sağlıklı ve besleyici olmaları, hem de malzemelerinin Şanlıurfa’daki herhangi bir yerel pazarda bile rahatlıkla bulunabilmesi oldu.  Etkinliğin sonunda kursiyerler bu iki sağlıklı yemeğin tariflerini öğrendiler ve gün sonunda sertifikalarını aldılar.